Kültür-Sanat

Oscar'ları dağıtan Akademi yönetiminde artık çoğunluk kadınlarda

23 Haziran 2021 08:46

Oscar'ları dağıtan Akademi, kadın yöneticilerin sayıca az oluşuna dair eleştirileri dikkate alarak yeni yönetim kurulunda çoğunluğun kadınlarda olmasını sağladı.

Oscar ödüllerini dağıtan Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, 2021-2022 yönetim kuruluna seçilen üyeleri duyurdu. Akademi tarihinde ilk kez yönetimde kadın üye sayısı ağırlıkta oldu. İlk kez seçilen 12 üyeden 7'sinin kadın olduğu yönetimde, ikinci kez seçilen 4 üyeden de 3'ü kadın. Oyuncu Rita Wilson, Oscar ve Emmy ödüllü yönetmen Susanne Bier ve iki Oscarlı yapımcı Jennifer Todd, ikinci kez seçilen Akademi yöneticileri oldu.

Seçim sonucunda, kadın Akademi yöneticilerinin sayısı 26'dan 31'e, yeterince temsil edilmeyen ırksal/etnik topluluklardan yöneticilerin sayısı ise 12'den 15'e yükseldi.

Oscar'ları dağıtan Akademi, eleştirileri dikkate alarak değişimden yana tutum takınırken, Altın Küre'yi düzenleyen Hollywood Yabancı Basın Birliği ise değişime karşı direniyor.

Altın Küre değişime direniyor

Birliğin iki üyesi, kuruluşun değişime ve temsiliyet politikalarına direnç göstermesi nedeniyle istifa etti.

Üyeler, Wenting Xu ve Diederik van Hoogstratensaid, istifa dilekçelerinde kuruluşun "toksik" bir ortam olduğunu ifade ederek, "Birliğin bir parçası olmak bizim için mümkün değil çünkü birliği savunamıyoruz" dediler. Tom Cruise ve Scarlett Johansson da birliği eleştirmişti.