Çevre

Orhanlar köyünde maden ocağı protestosu: Unutmayın altın yenmez, biz maden istemiyoruz

“Bizim sütümüz, suyumuz, toprağımız, hayvanlarımız altından daha değerli"

27 Ağustos 2019 11:46

Balıkesir'in Balya İlçesi Orhanlar Köyü'nde Teck Madencilik San.Tic. A.Ş. tarafından planlanan maden ocağı projesi yapılan yürüyüş ve basın açıklaması ile protesto edildi.

Evrensel'in haberine göre, dün (26 Ağustos) yapılan açıklamaya ekoloji dernekleri, sendikalar, siyasi partiler, Balya Belediye Başkanı, Balıkesir CHP milletvekili Ensar Aytekin, önceki dönem milletvekili Mehmet Tüm köylüler katıldı. Bandırma Belediyesi, Gümçed Bandırma Şubesi, Bandırma Emek ve Demokrasi Platformu ve STK Bandırma tarafından oluşturulan Orhanlar’da Altın Madeni İstemiyoruz Platformu adına basın açıklamasını Gümçed Bandırma Şube Başkanı Gültekin Mutlu okudu.

Şirket tarafından kuvars madeni arandığı söyleminin doğru olmadığını belirten Mutlu, “Teck Madenciliğin ortağı olan şirketin Havran’da altın arama çalışması yaptığını biliyoruz. Teck Madencilik bir Alamos Gold Şirketi'dir" dedi.

"Derhal iptal edin"

Kuvars madenciliğinin çevreye verdiği zararlar resmi raporlara yansımışken, Bakanlığın ÇED gerekli değildir demesi anlaşılır değildir diyen Mutlu "135 adet sondaj kuyusu açılacak, 20 adet yarma yöntemi ile dağlarımız delik deşik edilecek, içme sularımız ve göletlerimiz zarar görecek, Orhanlar ve çevresi yaşanmaz bir yer olacaktır. Kocadere, Çamköyü Barajı, Gönen Barajı ve göletler siyanür kirliliğine maruz kalacaktır. Yüzlerce ağaç kesilecek, tarım yapılamaz duruma gelecektir. Bugün Çanakkale’de, Kirazlı’da, Havran’da, Bergama’da olan budur. Çok uluslu şirketler ülkemizi talan etmektedir. Bu talana ya karşı çıkacağız, ya karşı çıkacağız. Buradan AKP iktidarına ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sesleniyoruz. Bu izinleri derhal iptal edin. Yasal ve meşru hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Bu topraklar bizimdir” ifadelerini kullandı.

"Sütümüz, suyumuz, toprağımız, hayvanlarımız altından daha değerli"

Balya Belediye Başkanı Orhan Gaga da topraklarında siyanürcü şirket istemediklerini ve mücadele edeceklerini söyledi.

Orhanlı köylüleri adına konuşan Nazmiye Abla ise “Bizim sütümüz, suyumuz, toprağımız, hayvanlarımız altından daha değerlidir. Unutmayın altın yenmez, biz maden istemiyoruz. Bu güzellikleri çocuklarımıza, torunlarımıza bırakmak istiyoruz, gerekirse ölürüz” dedi.

Açıklamanın ardından pankartlarla maden sahasına yürüyüş yapıldı.