Eğitim

Öğrencilerin yurt telaşı başladı; ücretler ne kadar, nelere dikkat etmeli?

Yurtlarfiyatlar.com, illere göre ortalama özel yurt ücretlerini paylaştı

10 Ağustos 2019 11:00

Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Öğrencilerin üniversiteyi kazanıp kazanamama heyecanı bitti, şimdi de bulundukları şehirden başka bir şehirde okuyacaklar için barınma telaşı başladı. Öğrencilerin bir kısmı ev ve ev arkadaşı arayışına girerken, bir kısmı da yurtları araştırmaya koyuldu. Yurtta kalacak öğrenciler için Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun seçeneklerinin yanı sıra birçok özel yurt da bulunuyor.

Devlet yurtları 168 liradan başlıyor

Kredi Yurtlar Kurumu’na başvuru yapmak isteyen öğrencilerin şu an beklemesi gerekiyor. Yurt başvuruları yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra yurtkur.gsb.gov.tr sitesi üzerinden duyuruluyor. Ancak şu an için bir duyuru yapılmadı. Duyuru yapıldıktan sonra başvurular e-Devlet üzerinden alınacak. Devlette yurt ücreti aylık 168 lira. Standardı yüksek, özel nitelikli yurtların aylık ücreti 180-285 TL arasında değişirken KKTC’de 300 lira.

Özel yurtlarda artış

Son dönemde özel üniversitelerin sayısındaki artışa paralel öğrenci sayısının artmasıyla birlikte özel yurtların sayısı da artıyor. Öğrenci yurtlarının bir gayrimenkul yatırım aracı olarak görülmesiyle de büyük inşaat firmalarının yurt yatırımları hız kazanıyor. Örneğin Nef’in Novu, Bilgili Holding’in Republica, Erkanlı’nın Univa gibi zincirleşmiş öğrenci yurtları bulunuyor. Buradan yurt alan yatırımcılar, yurt işletmeye açıldığında gelir elde etmeye başlıyor.

İstanbul'da yıllık özel yurt ücreti 8 bin 500 liradan başlıyor

Yurtlarfiyatlar.com verilerine göre, 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde Türkiye genelindeki özel yurtlar arasında yıllık ücreti en ucuz olan şehirler 4 bin lira ile Tokat ve Konya. İstanbul’da yıllık ücret 8 bin 500 liradan başlıyor, yıllık ücreti 42 bin lira olan yurt da var. Ankara’da 4 bin 500, İzmir’de 6 bin 200 liradan kapılar açılıyor.

Yurt seçerken nelere dikkat etmeli

  • İyi bir inceleme sonucu karar verin.
  • Yurt markasının güvenilirliğini araştırın.
  • Tesisin güvenliğine bakın.
  • Temizlik, ulaşım ve konfor kriterlerine göz gezdirin.
  • Sosyal yaşam ve olanaklar ile yurttaki etkinlikleri inceleyin.

Nef’in öğrenci evi markası Novu, İstanbul başta olmak üzere, çeşitli şehirlerde 750 milyon lira yatırımla 10 proje ve 15 bin yatak kapasitesine ulaşmayı hedefliyor. İlk Novu projesi 2016’da 900 yatak kapasitesiyle Merter’de hizmete açılmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini yürüten Novu, yüzde 99 doluluk oranıyla 32 farklı üniversiteden öğrenci aldı. Novu, geçen yıl konaklayan öğrencilerin yanı sıra yeni sakinlerinin kayıtlarını da almaya başladı.

İşte il il yıllık ortalama yurt fiyatları: