Koronavirüs

New York Valisi Cuomo: Kirasını ödeyemeyen vatandaşlar evden çıkarılmayacak

ABD'de Koronavirüs nedeniyle kira ödemekte zorlanan vatandaşlar eylem yapmıştı

03 Mayıs 2020 07:18

T24 Dış Haberler

BD'nin New York eyaletinde yeni tip Koronavirüs'ün (Covid-19) yarattığı ekonomik sıkıntılar nedeniyle kiralarını ödeyemeyenlerin başlattığı "kira grevinin" ardından New York Valisi Andrew Cuomo, kirasını ödeyemeyen vatandaşların haziran ayı sonuna kadar evlerinden çıkarılmayacağını açıkladı.

Günlük Koronavirüs basın toplantısında konuşan Cuomo, “Hiçbir ev sahibi, kirasını ödemediği için hiç kimseyi evinden çıkaramaz. Haziran ayı sonuna kadar bu yasa geçerli” diye konuştu. 

Cuma günü protestocular, Koronavirüs kısıtlamalarının olumsuz ekonomik ve mali etkilerini hisseden New Yorkluların ihtiyaçlarına valinin cevap vermesi talebiyle gösteri yapmıştı.

TIKLAYIN - ABD'de pandemi sırasında gelir kaybına uğrayanlar "Kira Grevi" hareketi arkasında birleşiyor; mülk sahipleri alarmda

Eyalette Cuma günü koronavirüs kaynaklı 299 ölüm olmuş, 831 kişi de hastanede tedaviye alındı. New York kentinde sosyal mesafe kurallarına uyulması ve kamuya açık alanlarda toplanma yasağının uygulanması amacıyla 1000 polis memuru görevlendirildi. 

16 Mart'tan bu yana kentte bu kurallara uymayanlara yönelik 60 tutuklama yapılırken, 343 de uyarı cezası verildi.