Bilim / Teknoloji

Netflix'in reklam destekli abonelik modelinin fiyatı ne kadar olacak?

Netflix'in kısa süre içinde bu modeli kullanıma sunması bekleniyor

29 Ağustos 2022 14:53

Netflix'in reklam destekli abonelik modeli iddiaları, haziran ayında doğrulanmıştı. Uzun süredir bu reklam destekli model üzerinde çalışan Netflix'in kısa süre içinde bu modeli kullanıma sunması bekleniyor.

Bloomberg tarafından paylaşılan yeni bir rapora göre ise Netflix'in reklam destekli abonelik modelinin aylık fiyatı 7 ila 9 dolar aralığında olacağı söyleniyor. Söz konusu 7-9 dolarlık tahmininin reklam destekli abonelik modelinin ABD'deki fiyatının olacağı konuşuluyor.

Netflix, şu an için 3 farklı abonelik seçeneği sunuyor. Bu aboneliklerin aylık fiyatları ise ''Basic'' abonelik için 9.99, ''Standard'' için 15.49 ve ''Premium'' için ise 19.99 dolar. 

Netflix'in Türkiye'de fiyatları ise ''Basic için 37.99'', ''Standard'' için 57.99 ve ''Premium'' için ise 77.99 TL. Netflix'in dolar kurunun yüksekliği nedeniyle Türkiye için yerel fiyatlandırma uygulanıyor. Türkiye'de fiyatlar incelendiğinde ise şirketin, dolar kurunu ortalama olarak 3.8 olarak belirlediği görülüyor.

''Türkiye fiyatı 26 ila 30 dolar aralığında olabilir''

Dolar 3.8 olarak alındığında ise Netflix'in reklam destekli abonelik modelinin Türkiye'deki fiyatının 26 ila 30 TL aralığında olacağı iddia ediliyor. 

Bloomberg tarafından aktarılanlara göre Netflix, reklam destekli abonelik modelinde 1 saat uzunluğundaki içerik için 4 dakikalık reklam yayımlayacak. Netflix'in reklam destekli abonelik modelinin ne zaman kullanıma sunulacağı konusunda net bir bilgi bulunmasa da çeşitli raporlar, yeni abonelik modelinin yılın son çeyreğinde çıkabileceğini belirtiyor.