Çevre

Nemrut’a “botoks”: Heykellerdeki çatlaklar nano enjeksiyon ile doldurulacak

Pilot projenin sonuçları nisan ayına kadar gözlemlenecek, olumlu sonuç alınması durumunda aynı yöntem beş yıl içerisinde hepsine uygulanacak

06 Ekim 2022 08:43

Nemrut Dağı’ndaki efsanevi heykellerin iki bin yıl daha ayakta kalması için ilginç bir pilot proje hayata geçirildi. Heykeller üzerindeki kılcal çatlakların, sanki botoks yapılır gibi enjeksiyon iğnesiyle nano tanecikli kireç harcı ile doldurulması planlanıyor. Eğer başarı sağlanırsa bütün heykellere aynı işlem uygulanacak.

Hürriyet’te yer alan habere göre, heykeller üzerindeki kılcal çatlakların, sanki botoks yapılır gibi enjeksiyon iğnesiyle nano tanecikli kireç harcı ile doldurulması planlanıyor. Eğer başarı sağlanırsa bütün heykellere aynı işlem uygulanacak. Sonrasında da heykellerin, heykel kaidesi görevi gören 160 santimetre çaplı 30 santimetre yüksekliğindeki taş eleman üzerine oturtulması düşünülüyor. Altı köşeli bir metal çelik strüktür ile desteklenen kaide üzerindeki heykel de su geçirmeyen, nefes alan bir kumaş ile de kapatılacak.

Yetkililer, “Bakanlığımız bir pilot yöntem başlattı. Bir omuz heykelinde bunun uygulaması yapıldı. Kış bitiminde, nisan ayına kadar bunun sonuçlanmasını göreceğiz. Olumlu sonuç verirse beş yıl içerisinde hepsine uygulanacak. Bugüne kadar kaideye konulmamalarının sebebi, heykellere restorasyon yapılmaması. Şu anda dağılma riski var” dedi.