Sağlık

Nasıl genç kalınır?

5 basit formülle daha genç görünmenin yolları neler?

30 Eylül 2015 20:52

Uzmanlar çok basit yöntemlerle genç kalınabileceğini müjdeliyor. Pozitif düşünüp, hayata olumlu bakarak, asitli içeceklerden uzak durarak, bol bol A vitamini alarak daha genç görünmek mümkün.

CNN Türk'te yer alan habere göre; genç görünmek için yapılması gerekenleri sıralayan Dermatec Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, 5 basit formül önerdi.

1-Olumlu düşünmek: Hayata olumlu bakmak, pozitif düşünceler cilt için de önemlidir. Pozitif düşünmek sizi dinç ve genç kılar. Özellikle stres cilde zarar veren faktörlerin başında gelir. Cilt strese karşı anında tepki verir. Stresli olunduğu zamanlarda, böbreküstü bezleri bağışıklık sistemimizi zayıflatan kortizol hormonu salgılamaya başlar. Zayıflayan bağışıklık sistemi ise, zararlı etmenlerin, kolaylıkla deriden içeriye girmesine ve böylece cildin gerilmesine, kaşınmasına, yanmasına pütürlü görünüme ve aknelere sebep olur. Bu nedenle vücut sağlığı için ve dolayısıyla cilt sağlığı için stresten uzak durulmasında fayda vardır.

2- Yüz üstü uyumayın. Pek çok kişi dikkat etmez ama yüz üstü uyumak yüz kırışmasını sebeplerin sebeplerinden biridir. Bu pozisyon yüzde ve özellikle dekolte bölgesinde belirgin kırışıklıklara yol açar. Her ne kadar gece bu pozisyonu korumak zor olsa da, en azından yüzüstü uykuya dalmamaya özen gösterin. Yüzüstü yatma alışkanlığı olmayan kişilerin daha az kırışıklığı olduğu görülmektedir. Bu nedenle sırt üstü uyumaya alışmanızda fayda var.

3- Gençlik için asitli içecek yasak. Asitli içecekler vücutta birikim yaparlar. Bu durumda da yaşlanma hızlanır. Bu nedenle asitli içeceklerden uzak durulmasında fayda vardır. Asitli içecekler yerine bol bol su tüketmek cilt sağlığı için önemlidir.

4- Bol bol A vitamini alınmalı. A vitamini bir antioksidan gibi hareket ederek cildimizdeki zararlı unsurları etkisiz hale getirir. Kırışıklıkları önleyip enfeksiyona karşı direnerek cildimizin dinçliğini korur. A vitaminin üçte ikisi, sarı renkli meyve ve sebzelerdeki karotenden gelir. Karoten vücudumuz tarafından A vitaminin içinde imal edilir, bu nedenle cilt sağlığı için çok önemlidir. A vitamini yaşlanma sürecini yavaşlatır. A vitamini eksikliğinde bağışıklık sistemi zayıflar, vücut direnci azalır, deri pullanması ve akne gibi sorunları görülebilir. Koyu turuncu tatlı patates, havuç ve kayısı A vitamini yönünden zengindir. Ayrıca koyu yeşil ıspanak ve brokoli de A vitamininden bolca mevcuttur. Cilt sağlığınız için bu besinlerden tüketmenizde fayda var.

5- Sıcak suyla yıkanmayın. Çünkü çok sıcak su ile yıkanmak ayaktaki damarlar için zararlıdır. Sıcak su damarları olumsuz etkilediği için varis oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle orta sıcaklıktaki bir suda banyo yapmak en idealidir.