Eğitim

Milli Eğitim Bakanı Özer'den yeni müfredat açıklaması

"Kültür Tarihi ile ilgili bir ders çalışmamız var"

05 Ağustos 2022 12:47

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, müfredata "Kültür Tarihi" dersinin ekleneceğini duyurdu.

İstanbul'da Kadıköy Atatürk Fen Lisesi'nde Erhan Afyoncu Kütüphanesi'nin açılışına katılan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, müfredata eklenecek yeni dersi açıkladı.

Bakan Özer, "Bunu ilk defa açıklıyorum. Kültür Tarihi ile ilgili bir ders çalışmamız var. Yeni bir müfredat oluşturma çalışmamız var. Atmış olduğumuz her bir adımı birleştirecek olan ama öncelikle okul yönetiminden başlayıp öğretmenlerin Kültür Tarihi ile tanışacakları, zenginleşecekleri bir alan oluşturmak adına önemli bir adım atacağız. Bunun hazırlıkları bitmek üzere. Eğitimleri tamamladıktan sonra müfredatımıza inşallah Kültür Tarihi dersimizi kazandırmış olacağız" dedi.

"AKP öncesini kastettim"

Özer, 2 Ağustos’ta, "Bu eğitim sistemi ne çektiyse toplumsal mühendislik projelerinin eğitim sistemine yansıması olan yanlış eğitim politikalarından çekti" sözlerine ilişkin olarak da konuştu. Özer, AKP iktidarı için değil öncesi için söylediğini savundu.

Özer, şunları dedi: 

"Geçen gün ben bir konuşmamda dedim ki ‘Ne çektiyse bu ülke yanlış eğitim politikalarından çekti‘ ama benim kastım, bu yirmi yılın dışındaki önceki eğitim politikalarıydı. Orada cımbızlamışlar. Sanki son yirmi yılı ben eleştiriyormuşum gibi, daha önceki Millî Eğitim bakanlarımızın yapmış olduğu işte reform girişimlerini eleştiriyormuşum gibi bir bağlama oturtturmuşlar. Allah’a şükür, bulabildikleri bunlar… Yani sadece bağlam değiştirebilirler ama gerçekleri hiçbir zaman örtemezler."