Dünya

Mersin'de mağarada rahatsızlanan ABD'li dağcı Mark Dickey, 9 gün sonra kurtarıldı

12 Eylül 2023 02:00

Mersin'in Anamur ilçesinde, 3 Eylül'de indiği mağarada rahatsızlanan ve ilaç tedavisi uygulanan ABD'li dağcı Mark Dickey'in tahliyesi 9 gün sonra tamamlandı.

Keşif çalışması için 3 Eylül'de Morca Mağarası'na inen ve yaklaşık bin 276 metre derinlikte mide kanaması geçiren Dickey'in tahliyesine yönelik çalışmalar, doktorların kararının ardından 9 Eylül'den itibaren AFAD koordinesinde sürdürüldü.

Arama-kurtarma uzmanları ve sağlık ekiplerince son olarak 180 metredeki kamp alanına ulaştırılan Dickey, bir süre dinlenmeye alındı.

Gerekli kontrollerin ardından sedyeyle taşınmaya devam edilen ABD'li dağcı, zorlu dar geçitlerin ardından mağaradan güvenli şekilde çıkarıldı.

Tahliye çalışmalarına, AFAD, UMKE, jandarma, Avrupa Mağara Kurtarma Derneği (ECRA) ve Türkiye Mağaracılık Federasyonu ekipleriyle beraber Türkiye dışında 8 ülkeden 196 arama-kurtarma uzmanı katıldı.

Dickey'in alanda kurulan AFAD Koordinasyon Merkezi'ndeki sağlık kabinine alınması ve muayene edildikten sonra bölgede hazır bekleyen helikoptere alınarak tedavisi için Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü.

Aralarında yabancı mağara bilimcilerin de olduğu 15 kişilik dağcılık grubu, keşif için 3 Eylül'de Morca Mağarası'na inmiş, ekip üyelerinden Dickey'in mide kanaması geçirdiği ihbarı üzerine bölgede çalışma başlatılmıştı. (AA) 

TIKLAYIN - ABD'li mağaracı Mark Dickey'nin mahsur kaldığı Morca Düdeni hakkında neler biliniyor?

TIKLAYIN - Mersin'de mağarada rahatsızlanan ABD'li dağcı Dickey'in tahliyesi sürüyor

TIKLAYIN - Mağarada mahsur kalan Mark Dickey için son 180 metre