Eğitim

MEB ile Diyanet arasında 'hafızlık projesi' protokolü imzalandı: "Kuran hıfzı için 11-13 yaş grubu kız çocukları uygun"

Proje uygulamasında bütçe kaynağı olarak ilgili kamu kurum ve kuruluşlar, sivil toplum kuruluşlarından destek alınacak

03 Haziran 2019 07:30

MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü arasında “Okul-Kuran Kursu İşbirliğine Dayalı Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi Protokolü” imzalandı. Protokolle, taşrada müftülükler il milli eğitim müdürlükleri ile birlikte çalışacak. MEB ise “hafızlık projesi” uygulayan imam hatip ortaokullarının sayısını artıracak.
 
MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, “hafızlık projesi” için hazırladığı sunumda, “Yaş grubunun 11-13 olması Kuran hıfzı için daha uygundur. Kız çocuklarının bu devrede hafızlık yapmaları daha kolaydır” dedi. Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre, “Yatılı” eğitim olması gerektiği belirtilen “hafızlık projesinde” böylece çocukların okul dışındaki neredeyse bütün hayatını Diyanet şekillendirmiş olacak. MEB, “yarışmalar ve icazet merasimleri” gibi etkinlikler için Diyanet ile işbirliği gerçekleştirecek.

Yatılı 4 yıl eğitim

Proje kapsamında MEB’in hafızlık eğitimi veren imam hatip ortaokullarında çocuklar gündüzlü ve yatılı olarak 4 yıl eğitim alacak.

Proje üç aşamadan oluşuyor

Bakanlığın “Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi Uygulama Usul ve Esasları” kitabına göre, “hafızlık eğitiminin üç aşamasından ‘Hazırlık ve Haslama (Pekiştirme)’ kısmının okulda, ‘Hafızlık’ eğitimi aşamasının ise Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açmış olduğu veya desteklediği programlarla” tamamlanacak.

"Öğrencilerin okula ara vermeleri 'istenilen hedef' için gerekli olabilir"

MEB’in Diyanet ile birlikte yürüttüğü proje kapsamında öğrencilerin okullardaki eğitimlerine ara vermeleri de “istenilen hedef” için gerekli sayıldı.

Protokol kapsamında MEB’in öğretmen sayısı yetersiz kalırsa Diyanet, Kuran kursu öğreticileri ile eğitmen desteği verecek. Bakanlığın yasal birçok görevinde Diyanet’e yetki devredilirken, yeni gelişen koşullara göre uygulama usul ve esaslarına ilişkin kitap da güncellenecek.

Vakıf görünümlü dini yapılara kapı aralandı

Öte yandan MEB, proje ile eğitim dışı kuruluşları da bütçe kaynağı olarak planladı. Bu kapsamda “Projenin uygulanmasında maddi ve yerel imkânlardan yararlanmak ve hedeflenen amaçları gerçekleştirmek için müftülükler, üniversiteler, ilgili kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerle işbirliği yapılabilir” denilerek, vakıf ve dernek görünümlü dini yapılara da kapı aralandı.