Gündem

Rüzgârın ve artan sıcaklığın harladığı Marmaris'teki orman yangını 3. gününde sürüyor

Yangınla ilgili 1 kişi gözaltına alındı

23 Haziran 2022 07:14

Muğla'nın Marmaris ilçesinin Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisinde ormanlık alanda 21 Haziran'da henüz belirlenemeyen nedenle başlayan yangın devam ediyor. Sabah saatlerinde açıklama yapan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, 4 bin 35 futbol sahası büyüklüğünde bir alanın yandığını ifade etti. İlerleyen saatlerde bölgede açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bugün veya yarın akşam gece görüşlü helikopterlerin yangın söndürme çalışmalarına katılacağını açıkladı. Bakan Soylu orman yangıyla ilgili 1 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. 

Orman işçileri ve itfaiye ekipleri, gece boyunca yangına karadan müdahale etti. Yangına, sabahın ilk saatlerinden itibaren havadan da müdahale edilmeye başlandı. Ekipler, yangını söndürmek için çalışmalarını yoğun şekilde sürdürüyor. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Kara Kuvvetlerine ait helikopterler yangının üçüncü gününde de söndürme çalışmalarına destek veriyor.

Marmaris'teki yangının katı atık depolama tesisine sıçramaması için koridor açıldı

Yangının Muğla Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi yakınlarına kadar gelmesi üzerine orman ve itfaiye ekipleri, alevlerin yolun karşısına geçmesini önlemek için koridor açtı.

Bakan Soylu: 1 kişi gözaltına alındı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, “1988 doğumlu S.A. isimli şüpheli itiraf etti. Olay yerinde iki adet benzin bidonu ele geçirildi. Şüpheli aile arasındaki ticari bir husumetten dolayı olayı gerçekleştirdiğini söyledi. Hatta kendisini öldürmek istediğini de belirtti. Şu anda şüpheli gözaltında” dedi.

Bakan Koca: Yayından 29 kişi etkilendi, 2 kişinin tedavisi sürüyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medyadan yaptığı açıklamada yangından etkilenen kişi sayısını paylaştı. Koca; "Muğla’nın Marmaris ilçesi Hisarönü Bördübet mevkiinde meydana gelen orman yangınında, son durum itibariyle yangından 29 kişi etkilendi. 12 kişi olay yerindeki ambulanslarla hastaneye nakledildi, 17 kişi ise nakle ihtiyaç duymadı. Hastanede tedavisi devam eden 2 kişi var." dedi.

Marmaris Belediye Başkanı Oktay: 4 noktada hala alevler yükseliyor

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, sosyal medya hesabından, "Günaydın sevgili hemşehrilerim, Zor bir gecenin ardından sabahın ilk ışıklarıyla havadan müdahale tekrar başladı. Değirmenyanı Kürardı'nda soğutma çalışmaları sürüyor. Ancak 4 noktada hala alevler yükseliyor. Ekiplerin karadan da çalışması devam ediyor. Korkumuz öğleden sonra rüzgârın artması. Umarım o saate kadar özellikle havadan yoğun bir müdahale ile tüm alevler söndürülür ve hepimiz rahat bir nefes alırız" diye yazdı.

TIKLAYIN -Yangının başladığı bölge ve yanan ormanlık alan havadan görüntülendi

Muğla Büyükşehir Belediyesi: Öğleden sonra rüzgârın artmasını bekliyoruz

Muğla Büyükşehir Belediyesi de sabah saatlerinde yangından son durum raporu yayımladı. Öğleden sonra rüzgârın artmasının beklendiği vurgulanan duyuruda, Değirmenyanı Kürardı Mevkii’nde soğutma çalışmalarının devam ettiği, yangının Kırzeytinlik Mevkii ile Honoz Tepesinde devam ettiği belirtildi.

Bakan Kirişci ve Bakan Soylu'dan açıklama

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Marmaris'te yangın bölgesinde açıklamalarda bulundu. Gece görüşlü helikopterlerin bugün veya yarın gece uçuşa başlayacağını duyuran Bakan Soylu, "Yangının çıkışına dair bir şüphelimiz var" dedi. Soylu şüphelinin henüz yakalamadığını bu doğrultuda çalışmalarının sürdüğünü aktardı.

Bakan Kirişci de, "Her türlü tahsis işlemlerini dedikoduya mahal vermemek için iptal ettik" açıklamasında bulundu.

Azerbaycan orman yangınları için Türkiye'ye amfibi uçağı gönderdi

Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığına ait BE-200CS amfibi uçağı, Türkiye'ye gitmek üzere Haydar Aliyev Havalimanı’ndan yola çıktı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in talimatı doğrultusunda Türkiye’deki orman yangınlarının şiddetlenmesinin önlenmesi ve söndürülmesine yardım amacıyla BE-200CS amfibi uçağı 10 kişilik ekiple Muğla’nın Dalaman Havalimanı'na gitmek üzere hareket etti. (İHA)

TIKLAYIN - Soylu: Marmaris'teki yangında gece görüşlü helikopterler bugün veya yarın gece uçuşa başlayacak; yangının çıkışına dair bir şüphelimiz var

Osman Gürün: Siyaseti başka alanda yapalım, onunla uğraşacak halimiz yok!

Sabah saatlerinde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Habal Global'de canlı yayına katıldı. Gürün şunları kaydetti:

"Burada siyaset yapmak benim çok aklımın aldığı işler değil. Burada yangınla savaşıyoruz burada bir savaş var. Herkes birbirinin yardımına koşmalı, eksiğimiz varsa onu da söylemeliyiz. Bundan sonra yeni yangınlarda da o eksiklerimizi kapatarak nasıl en doğru neticeyi alırız öyle bakmalıyız. Bizde güven duygusunda büyük bir zafiyetimiz gelişti. Kimse kimseye güvenmiyor. Verilen rakamlara alınmış olan helikopterlere gelenlere gelmeyenlere bir güvensizlik oluşuyor. Bu toplum için büyük bir sıkıntı. Burada verilen rakamlara hepimizin inanıyor olması, bütün ekiplerle koordinasyon içinde bunu gidermemiz lazım. Eğer gece uçağımız yoksa, ‘Evet arkadaş benim gece uçağım yok onu da en kısa zamanda temin edeceğim, buradaki zafiyetimizi gidereceğiz’ demeliyiz. Sonrada söylediklerimizi de herkes tarafından kabulünü sağlamalıyız. Bilmiyorum anlatabildim mi.

Burada şu ana kadar önemli hasar yok çok şükür, kişi ve konutla ilgili hayvansal varlığımızla ilgili diyorum. Emniyet için boşaltılan yerlerimiz var. 103 hanede 274 kişi, 33 hayvan nakledildi. Ama bu mahallelerde bir yangın yok. Yangının sıçramaması için açma dediğimiz orman kısmından alım yaparak yangının oraya sıçramasını engellemeye çalışıyor arkadaşlarımız.

İzmir Antalya aydın Denizli Burdur Eskişehir Tekirdağ’dan gelen araçlarımızla hep birlikte yapıyoruz. Tabii AFAD yapıyor Orman Genel Müdürlüğü yapıyor. Büyük bir güç birliği içerisinde bunu gidermeye çalışıyoruz. İşin içine siyaset girince saklamalar, onun yaptığını göstermemek, onu az göstermek… Ya Allah aşkına onunla uğraşacak halimiz yok! Şu anda gece uçabilen helikopterlere ihtiyacımız var. Bununla ilgili yapılması gereken şeyi hep birlikte yapıp, siyaseti başka alanda yapalım. Doğru söyleyelim. Vatandaşı adatmayalım."

Tahliye edilen vatandaşlar evlerine dönüyor

Muğla’nın Marmaris ilçesinde Değirmenyanı ve Bördübet bölgelerinde alevlerin yerleşim birimlerini tehdit etme ihtimali üzerine tedbir amacıyla boşaltılan evlerdeki vatandaşlar, tekrar evlerine dönmeye başladı. (İHA)

Gürün: İtfaiye teşkilatı, orman içinde söndürmeye gidecek bir kabiliyete, donanıma ve yetkiye sahip değil

"Şöyle bir intiba oluyor itfaiye teşkilatı, orman içinde söndürmeye gidecek bir kabiliyete, donanıma ve yetkiye sahip değil. Biz meskûn sahalarda görev yapıyoruz. Ormanın içine girilebilmesi, orman araçlarıyla oluyor. Çünkü onlar özel donanımlı" diyen Gürün devamında şunları kaydetti:

"Bunların içeriye girebilmesi için ara yolların olması lazım. Yani ormanların daha önce işlenmesi gerekli. Bu ormanla ilgili bu çalışmaların teorik olarak yapıldığını ama pratik olarak bunun pek intikal etmediğini görüyoruz. Sadece hava müdahalesine muhtaç haline geldik. Karadan da müdahale edilmesi gerekiyor. O yoldan girerek araçlarla yangını bir noktada durdurmaya çalışmak gerekiyor. Onun için ormanın içinde belli aralıklarla yolun açılması yararları olacak."

Gürün: Şimdiye kadar 4 bin 35 futbol sahası büyüklüğünde bir alan yandı

Öte yandan Gürün, yanan alan miktarına ilişkin olarak da, "Şuanda elimizde olan uydu fotoğraflarından  tespit edip ölçtüğümüz rakamı söylüyorum 2 bin 884 hektar yani 4 bin 35 futbol sahası büyüklüğünde bir alan yandı" dedi.

Oktay: Gece görüşlü helikopter desteği istemiştik, öğrendik ki envanterde yokmuş

Dün akşam saat 20.17 sıralarında Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “Maalesef ki yangında 24 saat geride kaldı. Dün karanlık bastırmadan alevlere müdahale edebilmek için bölgeye gece görüşlü helikopter desteği istemiştik. Öğrendik ki envanterde yokmuş” demişti. Marmaris Belediyesi ise saat 00.00 sıralarında "Değirmenyanı'nda alevler çoğaldı, hepimizi zor bir gece daha bekliyor" açıklamasını yapmıştı.

Bakan Kirişçi: Rüzgâr hızındaki artış, hava sıcaklığındaki yükseliş yangının yeniden harlanmasına neden oldu

Bölgeden gelişmeleri takip eden Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, dün gece basın mensuplarına açıklama yaptı; "Özellikle rüzgâr hızındaki artış, hava sıcaklığındaki yükseliş yangının yeniden harlanmasına, alevlenmesine neden oldu. Bir kontrolsüzlük yok ama kontrol altına alınmış bir yangın da söz konusu değil. Bunun ikisinin arasında bir durumumuz var. Arkadaşlarımız sahada büyük bir özveriyle bu çalışmalarını yürütüyorlar" dedi. (AA)


TIKLAYIN - Marmaris’te orman yangınının 2. Günü: Gece görüşlü helikopter desteği istemiştik, öğrendik ki envanterde yokmuş!