Politika

Mansur Yavaş'tan Mehmet Özhaseki'ye suç duyurusu

"Bu konuşmalar ifade özgürlüğünün sınırlarını aşmakta olup kabul edilemez niteliktedir"

21 Şubat 2019 19:36

Ankara'da 'Millet İttifakı'nın desteklediği CHP'nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, rakibi AKP'li Mehmet Özhaseki'ye, katıldığı bir televizyon programında kendisi hakkında isim kullanmadan sarf ettiği sözler nedeniyle 'iftira', 'suç uydurma' ve 'hakaret' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Mansur Yavaş'ın hazırladığı suç duyurusu dilekçesi, avukatı aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verildi.

Mehmet Özhaseki'nin Mansur Yavaş için 'terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım ettiği' iddiasında bulunarak, TCK'nın 267'nci maddesince 'iftira' suçunu işlediği, ayrıca Yavaş'a karşı 'hakaret' ve 'suç uydurma' fillerini işlediği ileri sürülen dilekçede, şöyle denildi:

"Bahsedilen yorumlar ile müvekkilin kişilik hakları ayrıca zedelenmektedir. Yavaş'ın milliyetçiliği, vatan sevgisi ve başta PKK, FETÖ olmak üzere terör örgütlerine olan tutumu tüm Türkiye'nin yakından bildiği bir gerçekliktir. İçinde bulunduğumuz seçim döneminde bahsi geçen iftiralarla dolu konuşma ulusal bir kanalda yapılarak halkı yanıltma amacı taşımakta, Yavaş'ın itibarını zedeleme amacı güdülmektedir. Seçim dönemi içinde dahi bu konuşmalar ifade özgürlüğünün sınırlarını aşmakta olup kabul edilemez niteliktedir. Hiçbir seçim çalışması hiç kimseye, ülkesini seven bir politikacıya terör örgütü mensuplarını desteklediği şekilde bir iftira atma hakkını vermez, yasanın böyle bir davranışı korumadığı ortadadır"