15 Temmuz Darbe Girişimi

Mahkemeden eski Bursa Valisi için karar

Aralarında eski Bursa Valisi Harput'un da bulunduğu 11'i tutuklu 60 sanığın yargılandığı ‘FETÖ' davasında savcı mütalaasını açıkladı

31 Ekim 2018 02:30

Aralarında eski Bursa  Valisi Şehabettin Harput'un da bulunduğu 11'i tutuklu 60 sanığın yargılandığı ‘FETÖ’ davasında savcılık 4 sanığın tutuklanması ve Harput'a yurt dışı yasağı konulup ev hapsinin kaldırılmasını talep etti. Mahkeme savcının talebini reddetti.

Eski Bursa Valisi Şahabettin Harput'un da aralarında bulunduğu FETÖ davasında 11'i tutuklu 60 sanığın yargılanmasına Bursa 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmada tutuklu sanıklardan 10’u hazır bulunurken, biri ise SEBGİS sistemiyle katıldı.

Duruşmada eski vali Şahabettin Harput ile sanık avukatları ve yakınları da hazır bulundu. Mütalaa veren Cumhuriyet Savcısı, tutuksuz sanıklar iş insanları Hilmi Gülcemal, Feridun Kahraman, Şakir Unutkan ve Emin Akça'nın tutuklanmasını, yurt dışı yasağı konularak eski vali Şahabettin Harput'un hakkındaki ev hapsinin kaldırılmasını, 60 sanığa örgüt üyeliğinden 15 yıla kadar hapis cezası verilmesini, sanıkların örgüte finansman sağlamaktan ise beraatlerini, tutuksuz sanıklar arasında bulunan Selamettin Özgörüş ve Mahmut Kesici'nin de etkin pişmanlık yasasından faydalanmalarından dolayı beraatlerini talep etti. Mahkeme heyeti karar için duruşmaya ara verdi.

Duruşma ertelendi

Mahkeme heyeti, yaklaşık 2 saat aradan sonra kararını açıkladı. Heyet, tutuksuz yargılanan 4 sanığın tutuklanmasına yer olmadığına karar verip, Harput’un ev hapsinin kaldırılması talebini ise reddetti. Mahkeme heyeti, 11 sanığın ise tutukluluk hallerin devamına karar verip, sanık avukatlarının savunma yapması için duruşmayı 27 Kasım'a erteledi. (DHA)