Politika

Libya, Hafter ile siyasi, askeri ve iktisadi müzakerelerin tümünü askıya aldı

19 Şubat 2020 17:22

Libya'daki  Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serraj, Birleşmiş Milletler gözetiminde Libya Ulusal Ordusu Komutanı Halife Hafter ile yürütülen siyasi, askeri ve iktisadi müzakerelerin tümünün askıya alındığını duyurdu. 

Ne olmuştu?

Libya'da General Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu, Trablus limanında demirli bulunan, silah ve mühimmat taşıyan bir Türk gemisini 'imha ettiklerini' duyurmuştu.

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Ghassan Salame, Trablus limanının saldırıya uğradığına doğruladı. Limanda çalışan bir kaynak ise, geminin değil bir deponun vurulduğunu söylemişti.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı Libya Limanlar Müdürlüğü ise, Trablus'taki limanda herhangi bir Türk gemisinin olmadığını, sadece sivil amaçlı kullanılan limanda herhangi bir askeri mühimmatın da olmadığı kaydetmişti.

Libya'da Halife Hafter güçlerinin Trablus limanına düzenlediği füze saldırısı sonrası Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, ateşkes görüşmelerini askıya aldı.

Libya Sağlık Bakanlığı dün Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’nun Trablus Limanı’na düzenlediği füze saldırısında 3 sivilin hayatını kaybettiğini, 5 kişinin de yaralandığını açıklamıştı.