Kültür-Sanat

Kuru Otlar Üstüne'nin senaristlerinden Aksu, Zeynep Ocak'ı tehdit etti: Sağcılar değil, solcu, Kürt ve feminist sinemacı arkadaşlarımız da devletin kuyruğunda

12 Kasım 2023 18:31

Nuri Bilge Ceylan'ın son iki filmi Ahlat Ağacı ve Kuru Otlar Üstüne’nin senaristlerinden Akın Aksu, TRT’nin dijital platformu Tabii’de yayınlanacak "Ufuklar ve Sınırlar" adlı dizisini eleştiren Kutsal Motor ekibinden Zeynep Ocak’a tehdit içerikli mesaj gönderdi. Ocak’ın aktardığına göre Aksu, “Hakkımda hiçbir şey bilmeden ileri geri konuşmuşsun. Hocam diyerek sergilediğin o tavırları sana yediririm” dedi

Ahlat Ağacı ve Kuru Otlar Üstüne’nin senaristlerinden Aksu mesajında, Ocak’la birlikte program yapan Kaan Karsan ve Hasan Cömert’i de tehdit etti. Aksu'nun mesajı şu şekilde: 

"Hakkımda hiçbir şey bilmeden tuhaf tarz ve edalarla ileri geri konuşmuşsun. Öncelikle İstanbul'da yaşıyorum. Bir yıl Cihangir, dört yıldır da Kurtuluş'ta oturuyorum. Diyelim ki böyle değil, İstanbul'da oturmasam da Çanakkkale'de yaşayan bir adamcağız olduğumu düşünelim. Bunda ne var, açıklamak ister misin?

Uzatmadan, ilk olarak adamcağız değilim, bunu iyice bir öğren. Hocam diyerek sergilediğin o tavırları da sana yediririm.

Projeden korkmana gerek yok. Çünkü Cihangir’de senin gibi kompleksli, seçkinci, trajedisi görünmeyecek kadar derinliksiz ve boyutsuz insanları ele almıyoruz. Biz daha çok sinemacıları, yani kendimizi ön plana alarak eleştiriyoruz ve Zeki’ymiş (Demirkubuz), Nuri Bilge Ceylan’mış hepsini elekten geçiriyorum. Aynı kendimi geçirdiğim gibi.

TRT meselesini de açıklayayım. Bildiğin gibi TRT ve Kültür Bakanlığı’ndan fon almak yurtdışı fonlar için büyük referanstır ve bu yüzden sağcılar değil, solcu, Kürt ve feminist sinemacı arkadaşlarımız da devletin kuyruğundadır. Ben de her platformda iş yaparım, umurumda bile olmaz."