Çevre

Küre Dağları’ndaki mermer ocakları sayısı “gizli” denilerek açıklanmadı!

14 Haziran 2019 07:55

Uluslararası öneme sahip, Türkiye’nin önemli doğal ve kültürel miraslarından Küre Dağları Milli Parkı içerisindeki mermer ocakları sayısı “gizli” denilerek açıklanmadı.

Cuhmuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre, Kastamonu’da bir bölge sakini Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) 14 Mayıs’ta başvurarak doğa harikası Küre Dağları Milli Park içerisinde yer alan mermer ocakları sayısı ile Azdavay ve Pınarbaşı ilçe sınırı içerisinde kaç adet mermer ocağının faaliyette olduğunu sordu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yanıtlanan soruya Pınarbaşı ilçesinde 16, Azdavay ilçe sınırları dahilinde ise 8 adet mermer ocağının bulunduğu belirtildi ancak Küre Dağları Milli Parkı’yla ilgili soru yanıtlanmadı. Park sınırlarıyla ilgili kurumun Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü’nden temin edilmesi gerektiği kaydedildi.

Vatandaş 3. şahıs oldu

Vatandaş CİMER’e 24 Mayıs’ta tekrar başvurarak bu kezi sadece Küre Dağları sınırları içerisinde yer alan mermer ocaklarını sordu. Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden 12 Haziran’da cevap geldi. Müdürlük yanıtta “4982 sayılı, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun 17. ve 23. maddeleri kapsamında değerlendirildiğinden, talep edilen bilgiler üçüncü şahıslar ile paylaşılmamaktadır” denildi. Kanunda 23. maddede “Kanunda bilgi edinme hakkının istisnaları olarak düzenlenen konularda yapılan bilgi edinme başvuruları reddedilir ve ret kararı başvuru sahibine gerekçeli olarak bildirilir” deniliyor.