Kültür-Sanat

'Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi' başvuruları başladı

Film Geliştirme Atölyesi, disiplinler arası ve hibrid çalışmaları hedefliyor

13 Kasım 2019 17:30

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen, Türkiye’den ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri, uluslararası sinema profesyonelleriyle buluşturmaya amaçlayan 'Köprüde Buluşmalar' kapsamında düzenlenen 'Film Geliştirme Atölyesi' başvuruları başladı. Başvurular 16 Aralık 2019 tarihine kadar sürecek.

Sinemacılara yeni uzun metraj projelerinin ilk uluslararası sunumunu yapmaları için olanak sağlayan ve ortak yapımlar için zemin hazırlayan 'Film Geliştirme Atölyesi', 15'incisi gerçekleştirilen 'Köprüde Buluşmalar' kapsamında 15-16 Nisan 2020 tarihleri arasında yapılacak. 

Film Geliştirme Atölyesi’ne Türkiye’den seçilen projelerin yönetmen, senarist ve yapımcıları, 'Komşular' platformuna seçilen uluslararası projelerin ekipleri ile birlikte yapacakları ön hazırlık ve sunum teknikleri eğitimine ek olarak senaryo, prodüksiyon, dağıtım ve pazarlama üzerine kapsamlı bir çalışma da gerçekleştirecek. 

Uluslararası yapımcı, dağıtımcı, festival ve fon temsilcileri ve yayın kuruluşları ile yaptıkları birebir toplantılarda işbirliklerinin ilk adımlarını atacak olan proje ekipleri ayrıca projelerinin sunumlarını uluslararası sinema profesyonellerinden oluşan jüriye yapacak. 

Türkiye'den seçilen ekipler, uluslararası yapımcı, dağıtımcı, festival ve fon temsilcileri ile yayın kuruluşlarıyla yapacakları birebir toplantılarla işbirlikleri için alana sahip olacak. Ayrıca ekipler, projelerinin sunumlarını uluslararası sinema profesyonellerinden oluşan jüriye yapacak. 

Ekiplerin yapacağı sunumların ardından jüri tarafından belirlenen projelere verilecek Film Geliştirme Atölyesi ödülleri ise şöyle:

- 30.000 TL Köprüde Buluşmalar Ödülü

- Melodika Ödülü

- Genius Park Görsel Efekt Ödülü

- MFI (Akdeniz Film Enstitüsü) Senaryo Atölyesi Ödülü (Yunan adalarında iki kere düzenlenecek senaryo atölyesi ve ardından online yapılacak senaryo danışmanlığını içerir.)

- Transilvania Pitch Stop Ödülü

- Seyap Ödülü

Çeşitliliğe önem veriliyor

Film Geliştirme Atölyesi seçkisinde çeşitliliğe önem verilmesi sebebiyle belgesel, tür sineması (korku, fantastik vs.), çocuk ve komedi filmleri gibi farklı konu ve türlerde projelere açık olan çağrı, disiplinler arası ve hibrid çalışmaları hedefliyor. 

Geçen yıl seçilen projeler

Geçen yıl yapılan Film Geliştirme Atölyesi'nde 'Uyku Kampı' filmiyle Zeynep Dadak, 'Selda' isimli projeyle Amber İşbilen, 'Uzun İnce Yol' adlı çalışmayla Banu Sıvacı, 'Cenaze' filmiyle Orçun Behram, 'Güneş' adlı projeyle Nejla Demirci ve 'Haykıracak Nefesim Kalmasa Bile' filmiyle Ali Ercivan ödül kazanmıştı.