Çevre

Kaz Dağları’na termik santral istemeyen Yenice halkı uyarıyor: Sonumuzu getiririz

Termik santralin 140 futbol sahası büyüklüğünde bir alana yapılması planlanıyor

18 Ekim 2019 11:15

Türkiye’nin oksijen deposu Kaz Dağları’nın yanı başındaki Yenice’de halkın mücadelesiyle daha önceden üç kez durdurulan Yenice Çırpılar Termik Santral projesine karşı bölge sakinlerinin mücadelesi sürüyor. Yenice’ye yapılmak istenen termik santrala karşı açılan davada bilirkişi raporu dosyaya girdi. Bilirkişi santralın ormanları ve çevreyi olumsuz etkileyeceği yönünde görüş bildirdi. 

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre karşı taraf bilirkişi raporuna itiraz etti. Yeni heyet yarın keşif yapacak. Eski Kayatepe muhtarı Hüseyin Soylu, santralın yapılmasını istemediklerini anımsatarak “Tarihi Agonya Ovası’nın arkasındaki Kaz Dağları madenler, termik santraller için yok edilirse, yağmuru çeken yemyeşil dağların yerine moloz dağları oluşturulursa, işte o zaman buradaki verimli ova ve efsanalere ev sahipliği yapmış dağların sonunu, yani kendi sonumuzu kendi elimizle hazırlamış oluruz” dedi.

Çanakkale’de 140 futbol sahası büyüklüğündeki bir alana yapılması planlanan ve yılda 3.52 milyon ton kömürle çalıştırılması öngörülen santral için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 29 Haziran 2018’de Çırpılar Termik Santralı projesine “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu” raporu vermişti.

Bilirkişi “projenin uygulamaya geçtiği takdirde proje yakınındaki orman alanlarının verimlilik ve orman sağlığı açısından da olumsuz etkilerinin yoğun olacağını” anlattı. Rapora itiraz edildi. Yeni heyet söz konusu bölgede yarın keşif yapacak.