Kültür-Sanat

Kayseri Film Festivali'nde 'Aidiyet' ve 'Görülmüştür' filmleri yarışma dışı bırakıldı

Festival yönetimi, kararlarına gerekçe olarak yönetmenlerin filmlerinin web linkini paylaşmamasını gösterdi

01 Aralık 2019 14:30

Talas Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 7. Kayseri Film Festivali'nde gösterilecek olan yönetmen Burak Çevik'in 'Aidiyet' filmi ve Serhat Karaaslan'ın 'Görülmüştür' isimli yapımı ulusal yarışma jürisinin kararıyla programdan çıkarıldı. Aidiyet'in 29 Kasım günü yapılması gereken gösterimi de yapılmadı. 

BirGün'ün haberine göre, yönetmen Çevik ve Karaaslan gelişmeleri yazılı bir basın açıklamasıyla duyurdu. İki yönetmen de yaptıkları açıklamada, festival jürisinin kararlarına gerekçe olarak filmlerin internet linkinin verilmemesi olduğunu aktardı. Ayrıca iki yönetmen de açıklamalarında, “Festivalde film sinemada izlenir” vurgusu yaptı.

Yapılan açıklamada “Sebep, festival yönetiminin 'Aidiyet'i jüriye sinema salonunda değil, web linkinden ve açıklanmayan koşullarda izletme talebini kabul etmemiş olmamızdır. Bir emek ve sermaye ürünü olan filmlerimizin Türkiye'deki festivallerde, yalnızca perdede deneyimlenmesi isteğimizin, yaptığımız filmlere gösterilmesi gereken asgari bir saygı olduğunu düşünüyorum. Kayseri'de filmi bekleyen, filme bilet almış tüm sinemaseverlere de yaşadıkları hayal kırıklığı için bizzat özür dilerim. Daha farklı bir zamanda, daha güzel şartlarda buluşacağız” ifadelerini kullanıldı.

Festival yönetimi açıklama yaptı

Kayseri Film Yönetimi tarafından yapılan açıklamada 'Aidiyet' filminin harici disk veya link gösterimi ile jüri tarafından izlenmesine izin verilmediği için yarışma kapsamından çıkarıldığı savunuldu.