Kültür-Sanat

Kalben’den İbrahim Tatlıses’e gönderme: Kadını silahla vuran bir adamın şarkısından önce kendi şarkımı söylemeyi tercih ediyorum

“Şarkının sahibi düşünülünce ben gözlüklü feminist olduğumdan bir çelişki doğuyor”

15 Eylül 2019 14:28

T24

Şarkıcı Kalben, ilk albümü öncesinde YouTube’da yayılan bir konser kaydında seslendirdiği ve daha sonra da bir reklam filmi için söylediği İbrahim Tatlıses’in ‘Haydi Söyle’ şarkısına bundan sonra konserlerinde yer vermeyeceğini duyurdu. Kalben, cumartesi akşamki Bozcaada konserinde de “Haydi söyle”yi seslendirmesini isteyenlere, “Müsaade ederseniz, kadını silahla vuran bir adamın şarkısından önce kendi şarkımı söylemek istiyorum” karşılığını veren sanatçı, konunun gündem olmasından sonra yaptığı açıklamada ise 'canının çekmesi halinde şarkıyı söyleyebileceğini, düşmanlık beslemediğini' söyledi.  

"İnsanca kibirlendim, dargınlaştım ve sonunda öfkelenmeye başladım..."

Instagram üzerinden de 'bir süredir kafasına takıldığını' söylediği konuyla ilgili bir açıklama yapan Kalben, Haydi Söyle’yi ilk kez ‘bir oğlanı tavlamak için’ söylediğini ve bir ‘uzlaşma şarkısı’ olarak ilk albümüne de girdiğini belirterek, “Şarkının sahibi düşünülünce ben gözlüklü feminist olduğumdan bir çelişki doğuyor. Konserlerde şiddetsizliğe davet ediyorum şarkı yoluyla. Ölümden dönmeden ve sevdiklerimizi kaybetmeden öğrenmemiz ümidiyle şiddetsizliği” dedi. Kalben, şöyle devam etti:

“Kararlarımda kendime ‘büyüklerim’ kadar güvenmedim diye; yazdığım şarkıların önüne geçti diye, beni kitlelere tanıtırken hep yapmam gereken bir harekete, göreve döndü diye; yediden yetmişe herkesi yakalamak için daha iyisini kendim yazamadım diye; bir cover ile ‘kavırdan başka nesi var yeaa?’ dendi diye insanca kibirlendim, dargınlaştım ve sonunda öfkelenmeye başladım.

“Artık sizinle paylaşmazsam çatlayacaktım. Konserlerde iki-üç ‘cover’ımızdan birini bağırarak istek yapan ve beni Haydi Söyle ile tanımayı, tanımlamayı seçen değerli dinleyicilerimize bundan sonra hiçbir yanıt vermeyecek; ricayı kırmamak adına konser akışımı bozmayacak; bir şarkıyı söylemek zorunda hissetmeden özgür takılacağım. Dilerim müziğime bağlılığıma ve özgür kalbime değer verir; bana el verirsiniz.”

"Bir gün bu güzel şarkıyı canım çekince yine söylerim"

Kalben, Instagram'da paylaştığı kararının haberleştirilmesinin ardından Twitter üzerinden bir açıklama daha yaptı ve şu ifadeleri kullandı: 

"Kalbimde müzik aşkı, özgürlük, umut ve ilham olmalı. Magazinde yazılan kaba cümle benden değil ama o minvalde bir şakayla öfkemi gizlediğim; şiddetsiz dünyayı istediğim doğrudur. Bir gün bu güzel şarkıyı canım çekince yine söylerim. Düşmanlık yok bende.

"Beni üzmüyor. Toplum örgümüzün bilmeden konuşanlar, dedikodu sevenler, polemik ve düşmanlıktan beslenenler karşısında ne kadar kırılgan olduğunu görmek üzüyor. Ben derdimi zaten kendimce anlattım. Hiçbir güzelliğimizi paylaşmayan magazincilerin söylemediğim sözleri basması okeey."