Kültür-Sanat

Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat'ta güz konserleri başlıyor

İstanbul Opera Topluluğu ilk konseri ile 6 Kasım'da seyirciyle buluşacak 

25 Ekim 2021 09:59

Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat, kasım ayı programında, klasik müzik ve cazın önde gelen isimlerinden yeni keşiflere, birçok topluluğu ağırlıyor.

Yeldeğirmeni Sanat, Kasım ayı 'Çarşamba Klasikleri Serisi’nin ilk konserinde, viyola ve piyano repertuarının en gözde eserleriyle açılışını yapacak. Konserde seyirciler, çocuk dahi Felix Mendelssohn’u, Rus romantiklerinden Mikhail Glinka’yı ve Frank Bridge'in viyola ve piyano için iki parçasını dinleme fırsatı bulacak.

17 Kasım Çarşamba solo kontrbas performansı ile Onur Özkaya, Fazıl Say’ın 'Gece Gezintisi' adlı kontrbas sonatının Türkiye'de ilk seslendirilişini gerçekleştirecek. 24 Kasım Çarşamba günü ise ViolinCello ikilisi, Bach, Vivaldi ve Paganini gibi klasik bestecilerin eserlerinden temaları da kullandıkları sıra dışı ve yepyeni düzenlemelerini seslendirecek.

Cazın ünlü isimleri Yeldeğirmeni Sanat'ta

Yeldeğirmeni Sanat’ta 5 Kasım Cuma günü 'Caz Yeli' esintisinin ilk konuğu neyzen Burcu Karadağ, sahneyi birlikte paylaştığı caz piyanisti Kaan Bıyıkoğlu olacak. 12 Kasım Cuma gitarist ve besteci Mert Pekduraner, 19 Kasım Cuma ise vokalde Ayşe Gencer’in yer aldığı trio, usta trompetçi İmer Demirer ve piyanoda Can Çankaya ile sahne alacak.

26 Kasım Cuma Caz Yeli’nin ay sonu konserinde, Türkiye'de caz müziğin öncü isimlerinden olan gitar sanatçısı Önder Focan bu kez son dönemlerde birlikte çaldıkları yeni neslin en beğenilen caz müzisyenlerinden basçı Enver Muhamedi ve davulcu Burak Cihangirli ile birlikte caz severlerle buluşacak.

İstanbul Opera Topluluğu 6 Kasım'da seyirci ile buluşacak 

Sevilen aryalar ve operaların konser versiyonlarından bölümler seslendirecek olan İstanbul Opera Topluluğu, 6 Kasım’da seyircinin karşısına çıkacak.

13 Kasım Cumartesi Ulucan Trio, Franz Schubert’in içe dönük tutkulu dünyasını yansıtan, op. 100 Mi-Bemol Majör Piyanolu Trio’su ile dinleyici karşısına çıkacak. 20 Kasım Cumartesi Yeldeğirmeni Sanat ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği işbirliğinde gerçekleştirilecek olan konserde ise tenor Aykut Yılmaz ve Polymnia Korosu yer alacak.

Kasım ayının son Cumartesi Konseri’nde Akdeniz Trio, Belçikalı flüt sanatçısı Berten D’Hollander’in, Türk müziğine olan ilgilisi ile bir araya gelerek kayıtlarını gerçekleştirdikleri “Musical Turkish Delight” albümünün yurt dışında piyasaya çıkması öncesi ilk konserini gerçekleştirecek.

Konsere giriş için PCR testi ve aşı kartı isteniyor

Güvenli bir konser deneyimi için girişte HES uygulaması üzerinden aşı kartı gösterilmesi veya azami 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu bulunuyor.

Yeldeğirmeni Sanat’ta konserler, saat 20.00’de başlayacak ve biletler, Kadıköy Belediyesi’nin mobil bilet satış sayfası https://bilet.kadikoy.bel.tr/ ve Yeldeğirmeni Sanat gişesinden alınabilecek. (ANKA)