Politika

İyi Partili Çelik: Uyuşturucu bağımlılığı ilkokul çağlarına kadar düştü; 20 yıllık AKP iktidarı ise bildiğini okumaya devam ediyor!

Polis Yüksek Öğretim Kanunu'nda değişiklik teklifi TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlandı

16 Kasım 2022 22:54

İyi Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik, "Enflasyon yüzde 86'lara ulaştı. Hayat pahalılığı çekilemez halde, dış politikada etrafımız ateş çemberiyle kuşatılıyor. Uyuşturucu bağımlılığı ilkokul çağlarına kadar düştü. 20 yıllık AKP iktidarı ise bildiğini okumaya devam ediyor, sorunları başka yerlerde arıyor. Bu durum ibretliktir" dedi. 

TBMM Genel Kurulu'nda, AKP milletvekillerinin imzasını taşıyan Polis Yüksek Öğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmelerine başlandı. Teklifin tümü üzerine söz alan İyi Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik, teklifin komisyon görüşmeleri sürecinde bazı önerilerde bulunduklarını ancak iktidarın bu önerileri dikkate almadığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilmesiyle birlikte Türkiye'deki krizlerin derinleştiğini söyleyen Çelik, "Bu ucube sistemin ülkemize ve milletimize yarar sağlamadığını, ülkemizi uçurumun kenarına sürüklemesinden ve çözülemeyen krizlerden anlıyoruz. Enflasyon yüzde 86'lara ulaştı. Hayat pahalılığı çekilemez halde, dış politikada etrafımız ateş çemberiyle kuşatılıyor. Uyuşturucu bağımlılığı ilkokul çağlarına kadar düştü. 20 yıllık AKP iktidarı ise bildiğini okumaya devam ediyor, sorunları başka yerlerde arıyor. Bu durum ibretliktir. Eş dost kayırmacılığı artmıştır" dedi. 

MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, teklifle İçişleri Bakanlığı'nın ihtiyacı olan rütbeli polis amiri yetiştiren polis akademisinin yerine güvenlik fakültesi kurulduğunu, korucularla ilgili düzenleme yapıldığını, şehitlerin ailelerine intikal eden silah ruhsatlarıyla ilgili sorunun çözüldüğünü belirtti.

HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz: Yasama sürecinin oldubittiye getirilerek hızlandırılması yasama kalitesini de düşürmektedir

HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, farklı konuların aynı yasal düzenlemede bir araya getirildiğini ve kritik hususların kamufle edilerek yasama etiğinin ihlal edildiğini ifade etti. Kaçmaz, "Yasama sürecinin oldubittiye getirilerek hızlandırılması yasama kalitesini de düşürmektedir. Güvenlik teşkilatlarının daha kontrolsüz hareket etmesinin önü açılıyor" dedi.

Koruculuk sistemini eleştiren Kaçmaz, "Koruculuk sistemi Kürt sorununun çözümünün önünde duran bir sistem olarak duruyor. Korucular ellerindeki silah gücünü kişisel çıkarları için kullanmaktan geri durmuyor ve üstünlük oluşturmaya çalışıyor" ifadelerini kullandı.

"Getirmiş olduğunuz teklifle de sizler yönetmelikle İçişleri Bakanlığını yönetmek istiyorsunuz"

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, yasa teklifine genel olarak bakıldığında 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İçişleri Bakanlığında uygulanmasının bir örneğinin' görüldüğünü söyledi.

Sarıaslan, "Cumhurbaşkanı nasıl ki Türkiye Cumhuriyeti'ni sanki Meclis yokmuş gibi kanun hükmünde kararnamelerle yönetiyorsa, getirmiş olduğunuz teklifle de sizler yönetmelikle İçişleri Bakanlığını yönetmek istiyorsunuz" diye konuştu.

AKP Antalya Milletvekili Kemal Çelik: Oyun aynı oyun ama milletimiz gerçekleri görüyor

İstiklal Caddesi'ndeki saldırıyı anımsatarak, teröristin en kısa sürede yakalandığını; bağlantılarının kısa sürede tespit edildiğini, hiçbir şeyin gizli ve saklı kalmadığını söyleyen AKP Antalya Milletvekili Kemal Çelik, şöyle konuştu: 

"Milletimiz devletine olan güven duygusuyla teröre ve teröristlere lanet duygusu içinde yaşantısına kesintisiz devam ediyor. Oyun aynı oyun ama milletimiz gerçekleri görüyor. Oyun aynı oyun ama aynı siyasi iktidar değiliz. Oyun aynı oyun ama yerli ve milli silahlara sahip güvenlik güçlerine sahibiz. Bu nedenle terör saldırısıyla istedikleri psikolojiyi oluşturamadılar. Çünkü Türkiye güçlü ve milletimiz elde edilen kazanımları görüyor. Terörü planlayanlar ve organize edenler kadar terörü sanki ideolojik bir arka planı varmış gibi göstermeye çalışan, hak ve özgürlük kavramlarıyla açıklamaya çalışanlar, sempatik göstermeye çalışanlar da teröristlere destek veriyor."

Teklifin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından birinci bölümü üzerindeki görüşmelere geçildi.