Politika

Kararı seçim akşamı almış: İyi Parti Teşkilat Başkanı Buğra Kavuncu, görevinden istifa etti

"Kongremizin daha sağlıklı ve demokratik bir ortamda yapılabilmesi için istifa ediyorum"

03 Nisan 2024 20:12

T24 Haber Merkezi

İyi Parti İstanbul adayı Buğra Kavuncu, partideki İstanbul İl Teşkilatı Başkanlığı görevinden istifa ettiğini açıkladı. Kavuncu, istifa kararını seçim akşamı aldığını belirterek adaylığı hakkında da, "Aday belirleme sürecinde, kamuoyuna da yansıyan bazı isimler haricinde İstanbul için adaylık talebinde bulunan olmamıştır. Parti içerisinde de bu doğrultuda bir gelişme olmayınca görev bana düşmüştür" ifadelerini kullandı.

İyi Parti İstanbul adayı Kavuncu, il teşkilat başkanlığı görevinden istifa ettiğini duyurdu. 54 bin 619 oy alarak İstanbul adayları arasında 6. sıraya yerleşen Kavuncu, istifasının gerekçesini, partide yapılacak olağanüstü kongrenin daha sağlıklı ve demokratik bir ortamda yapılabilmesi ve İstanbul’da aldığı sonuç olarak açıkladı.

Kavuncu'nun açıklamasının tam metni şöyle:

"31 Mart yerel seçim sonuçları gösterdi ki; büyükşehirlerde yarış genelde iki parti arasında geçmiş ve seçmen istediği adaya oy vermekten çok, istemediği parti ya da aday kazanmasın diye karşındaki en güçlü adaya yönelmiştir.

"İttifak sisteminin, büyük partileri güçlendirirken oy oranı daha az partileri erittiği aşikâr"

Bir diğer durum ise daha önce ittifak yapılan İstanbul, İzmir, Ankara ve Adana gibi büyükşehirlerin birçoğunda parti aidiyeti neredeyse yok olmuştur. İttifak sisteminin, büyük partileri güçlendirirken oy oranı biraz daha az partileri erittiği aşikârdır. Katı bir ideolojik görüşü olmayan, makul ve hayatın gerçekleriyle yüzleşerek ona göre politika belirleyen, merkeze konumlanacak bir partinin varlığını devam ettirmesi için yerel yönetimlerde iddia ortaya koyması önemlidir. Aksi halde başka bir partinin aparatı haline gelme riskini taşımaktadır. Seçim sonuçları bunu bir kez daha tescil etmiştir.

"Parti içerisinde de bir gelişme olmayınca görev bana düştü"

Bilindiği üzere, partimiz genel seçimler sonrası 31 Mart yerel seçimlerine ittifaksız girme kararı almış ve tüm ülkede aday belirleme süreci başlamıştır. Bu süreçte, kamuoyuna da yansıyan bazı isimler haricinde İstanbul için adaylık talebinde bulunan olmamıştır. Parti içerisinde de bu doğrultuda bir gelişme olmayınca görev bana düşmüştür. Ben de partim için bu sorumluluğu seve seve üstlendim.

"Kimisi boşuna çok çalışarak kendimi hırpaladığımı iddia etti"

Alınan karar sonrası çalışmalarıma başladım ve daha iyi bir belediye başkanı olacağım iddiasıyla seviyeyi düşürmeden, projelerimi anlattım. Eleştirilerimi sıraladım. Hatta eleştirilerimi beğenmeyen ve yetersiz bulan da oldu, kamuoyundan dozu çok kaçırdığımı dile getiren de oldu. Kimisi boşuna çok çalışarak kendimi hırpaladığımı kimisi ise kasıtlı olarak çalışmadığımı iddia etti. Bütün bunlara rağmen, ben partimin adını en onurlu şekilde inandığım ve doğru bulduğum şekilde ayakta tutmaya çalıştım ve mücadele ettim. Ancak seçimleri beklediğimizin çok altında bir sonuçla tamamladığımızı kabul etmek zorundayız.

"Kongremizin daha sağlıklı ve demokratik bir ortamda yapılabilmesi için istifa ediyorum"

Tüm bu şartlar altında, ben de üzerime düşen sorumluluğu yerine getirerek, gerek yapılacak olan olağanüstü kongremizin daha sağlıklı ve demokratik bir ortamda yapılabilmesi, gerekse İstanbul’da aldığımız sonuçla doğrudan ilişkili olarak, 8 aydır yürütmekte olduğum Teşkilat Başkanlığı görevimden istifa ediyorum.

Özellikle parti içinde şahsıma yönelen bazı eleştirileri de cevaplamam gerekirse; seçim akşamı almış olduğum istifa kararımın, Genel Başkanımızın pazartesi günü yapacağını duyurduğu açıklamanın ardından duyurulması hususunda çalışma arkadaşlarımızla görüş birliği oluştu. Bundan ötürü de bu açıklamayı bugüne bıraktığımı ifade etmeliyim.

Başta İstanbul İl Başkanımız Yücel Coşkun olmak üzere, bu süreçte arkamda durma ve çalışma konusunda vicdanı rahat olan İstanbul il ve ilçe teşkilatımıza, bütün yol arkadaşlarıma ve özellikle İstanbul Gençlik Kolları Başkanımız Muhammet Akyüz nezdinde bütün gençlik kollarına teşekkürlerimi sunuyorum.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Ne olmuştu?

Seçim günü İyi Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz da istifa kararı almış, genel başkan Meral Akşener'i istifaya davet etmişti. Bilge Yılmaz'ına ardından İYİ Parti Genel İdare kurulu üyesi İrem Yaman da istifa ettiğini duyurmuştu.