Politika

İyi Parti Sözcüsü Zorlu, MİT'in "İsrail istihbaratı operasyonu"nu TBMM gündemine taşıdı: Casusların ülkemize nasıl girdiği irdelenmeli

05 Ocak 2024 16:38

İyi Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu; 34 kişinin İsrail istihbaratına çalışan bir casusluk şebekesinin üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alındığı MİT operasyonunu TBMM gündemine taşıdı. “Casusların ülkemize nasıl girdiği irdelenmeye muhtaçtır” değerlendirmesini yapan Zorlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a; “Ajanların kaçı Türk vatandaşı, kaçı yabancı uyrukludur?” sorusunu yöneltti.

TIKLAYIN - 8 ilde İsrail adına casusluk yaptığı iddia edilen 34 kişi gözaltına alındı

İyi Parti Sözcüsü ve Ankara Milletvekili Zorlu, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın yürüttüğü "İsrail casusları" operasyonunu TBMM gündemine taşıdı. Zorlu'nun, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinin gerekçesi şöyle:

“Milli İstihbarat Teşkilatı’nın yaptığı operasyonla, çoğunluğu yabancı uyruklu 34 kişi İsrail istihbaratına çalışan bir casusluk şebekesinin üyesi olduğu iddiasıyla 2 Ocak’ta başarılı bir operasyonla gözaltına alındı.

Milli güvenliğimiz ve egemenliğimiz açısından son derece önemli gördüğüm bu operasyonun, derinleştirilerek incelenmesi başka hücreleri de tespit bakımından kritiktir. Bu kapsamda casusların ülkemize nasıl girdiği irdelenmeye muhtaçtır. Zira halen süregelen sığınmacı sorununu da etkileri açısından dikkate almak gereklidir.”

Anka'nın aktardığına göre Zorlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’a şu soruları yöneltti:

“Bu ajanlar, hangi tarihte tespit edilmiştir? Ajanların kaçı Türk vatandaşı kaçı yabancı uyrukludur? Yabancıların, uyruklarına göre dağılımı nedir? Kaç tanesine Türk vatandaşlığı verilmiştir? Bunlardan konut satışı yoluyla vatandaşlık alan var mıdır? Varsa bunların istihbarat ve güvenlik soruşturmaları yapılmış mıdır?”