Politika

İyi Parti lideri Dervişoğlu'ndan "Kamuda Tasarruf Paketi" açıklaması: Bu millet en büyük tasarrufu mevcut iktidara son vererek yapacak

13 Mayıs 2024 20:48

T24 Haber Merkezi

İyi Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, açıklanan Kamuda Tasarruf Paketi'ni eleştirdi. "İktidarın, “Kamuda Tasarruf” adlı şovunu izledik" diyen Dervişoğlu, pakette yer alan maddeleri yorumladı, "Emekli, memur, işçi, öğrenci, öğretmen kemer sıksın. Siz ne yapacaksınız efendiler? Milletin boğazını sıkmak dışında bir şey yapacak mısınız?" diye sordu. Dervişoğlu, milletin en büyük tasarrufu mevcut iktidara son vererek yapacağını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Kamuda Tasarruf Paketi"ni açıkladı. Buna göre, yeni araç ve bina alımı/kiralaması yapılmayacak, emekli olanlar kadar kamuya yeni personel alınacak. Kamu çalışanlarının aldığı yönetim kurulu ücretlerine sınırlama getirilecek.

Sosyal medya platformu X üzerinden pakete dair açıklamalarda bulunan Dervişoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"İktidarın, “Kamuda Tasarruf” adlı şovunu izledik.

Şovda ne vardı derseniz, “memur servislerini kaldırmak” vardı.

İhale şampiyonu malum şirketlerin affa uğrayan milyarlarca dolarlık vergi borçları yoktu.

Parası döviz cinsinden peşin ödenen kamu ihaleleri yoktu.

“Beyefendi”nin yazlık ve kışlık sarayları yoktu.,

Sayısı belirsiz uçak ve otomobil filoları elbette yoktu.

Görevi meçhul danışman orduları yoktu.

Amca, dayı, enişte kontenjanından yönetim kurulu üyesi yapılmış
binlerce akraba da yoktu,

Peki ne vardı?

Emekli, memur, işçi, öğrenci, öğretmen kemer sıksın.

Siz ne yapacaksınız efendiler?
Milletin boğazını sıkmak dışında bir şey yapacak mısınız?

Milyonlarca kaçağı Türkiye’de tutma vaadiyle küresel finans baronlarının kapısını arşınlayan zihniyetten de ancak bu beklenirdi.

Bu millet en büyük tasarrufu mevcut iktidara son vererek yapacaktır."

Kamuda Tasarruf Paketi'nde neler var?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, pakette yer alan maddeleri açıkladı:

- "Yeni araç satın alma ve kiralamayı 3 yıl süreyle durduruyoruz. Mevcut taşıt kiralama sözleşmeleri izin alınmadan yenilenmeyecek.

- Bütçe dışı kaynaklardan taşıt kullanımını da çok sıkı kural ve izne tabi tutuyoruz. Yabancı menşeli araç kullanımını sonlandırıyoruz. Mevcutların sözleşmelerinin sona ermesi gerekecek.

- İhtiyaç fazlası olan ekonomik ömrünü tamamlamış olan taşıtları tasfiye edeceğiz. Savunma ve güvenlik hariç kamuda personel servis hizmetini sözleşme bitiminde sonlandırmayı hedefliyoruz.

- Yeni bina alımı ve yapımını 3 yıl süreyle durduruyoruz. Yeni bina kiralanmasına izin vermeyeceğiz, mevcut kiralamaları sonlandıracağız. Yeni lojman ve sosyal tesis alımı, yapımı ve kiralanmasını süresiz olarak kaldırıyoruz. Mevcut sosyal tesisleri ekonomiye kazandıracağız. Lojman kiralarını ve sosyal tesis ücretlerini rayiç bedelleri dikkate alarak gözden geçireceğiz.

- Kamu istihdamında birinci husus 3 yıl boyunca emekli olanlar kadar yeni personel istihdamı sağlayacağız. Açıktan atama izinleri bütçe kanununda belirlenecek. Destek personel sayısını belli bir program dahilinde azaltmayı hedefliyoruz.

- Kamu çalışanlarının aldığı yönetim kurulu ücretlerine sınırlama getiriyoruz. Mevcut mevzuata göre sadece bir yerden YK ücreti alıyor. YK ücretlerine üst sınır getireceğiz. Bütün bu hususlar yasal düzenleme gerektiriyor, Meclis'in takdirinde olan hususlardır.

- İdari yapılanmada etkinliği esas alacak kapsamlı çalışmayı başlatıyoruz. Kamuda yeni kurumlar kurulmasının önüne geçilecek, mükerrer yapılanmaları önleyeceğiz.

- Birçok ilimizde HMB'nin defterdarlık ve vergi daireleri var. Etkinlik için bu ikisini birleştireceğiz ve milletimize daha iyi hizmet sunacağız. İki birimi birleştireceğiz.

- Hizmet içi eğitimler kamu tesislerinde yapılacak. Yurt dışı geçici görev harcamalarını sınırlandırıyoruz. Bu kaleme başka ödeneklerden aktarım yapılamayacak.

- Enerji ve atık yönetimi önemli bir alan. Enerjide dışa bağımlılığımızın olduğu malum. Kamuda enerji verimliliğini artıracağız.

- Haberleşme ve iletişim giderlerinde dijitalleşme yoluyla tasarrufa gidiyoruz. Elektronik yazışmaya geçişi yaygınlaştırıyoruz. Kurumsal arşivleri elektronik ortama taşıyoruz.

- İlk olarak 2024 yılı temsil ve tanıtma ödeneklerinde yüzde 25 kesinti yapıyoruz. Devam eden yıllarda kesintili ödeneği baz alacağız. Uluslararası bayramlar hariç gezi ve kokteyl düzenlenemeyecek. Zorunlu haller hariç mobilya, ofis donanımı gibi demirbaş alımlarını 3 yıl süreyle durduruyoruz. Makine ve teçhizatlar ekonomik ömrünü tamamlamadan elden çıkarılamayacak. Kamu alımlarını DMO yapacak.

- Bu sene için deprem ve zorunlu harcamalar hariç mal ve hizmet alım ödeneklerinde yüzde 10, yatırım ödeneklerinde yüzde 15 kesintiye gidiyoruz. Tek seferlik gelirlere dayalı kalıcı harcama yatırımı yapılamayacak. Bu sene hiçbir bakanlık ödeneklerini bu çerçevede aşamayacak. Biz kendilerine ilave ödenek vermeyeceğiz.

- 2024 yılında bütçedeki bütün harcama alanlarını gözden geçireceğiz. Verimsiz olanları sonlandıracağız.

Kamu yatırımlarında da önceliklendirmeye gidiyoruz. Yatırım ödeneklerindeki yüzde 15'lik kesintiyi öncelikli alanlara kanalize edeceğiz. Fiziki ilerlemesi yüzde 75'e ulaşan yatırım projelerini, Kahramanmaraş ve Hatay depremi sonrası planlanan projeleri önceliklendireceğiz."

TIKLAYIN - Kamuda tasarruf paketi açıklandı: Yeni araç alma ve kiralama yok, memur alımı sınırlandı, çift maaşa üst sınır geldi!

TIKLAYIN - Mehmet Şimşek’in hedeflediği tasarruf miktarı, Cumhurbaşkanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2024 bütçesinin altında kaldı

TIKLAYIN - Özgür Özel'den "Kamuda Tasarruf Paketi"ne ilişkin ilk yorum: Bu, örtülü bir IMF programıdır