Gündem

İstanbul'da Kobani davası kararları protestosu | Bakırhan: Kobani kumpas davasında kaybeden AKP-MHP-JİTEM ittifakı oldu

18 Mayıs 2024 18:07

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, İstanbul'daki Kobani davası protestolarında yaptığı konuşmada, "Kobani direniştir, IŞİD barbarlığına karşı dünya haklarını koruyan ve IŞİD barbarlığını oraya gömen kadınların, halkların ortak mücadelesidir. Gericiliğin kalesinde, kadınların yok sayıldığı o coğrafyada Kobani büyük bir devrimdir. 7 Ekim devrimi neyse Kobani de aynıdır. Onun için Kobani'yi yargılıyorlar. Kürt, Türk ve Alevi gençleri Kobani'de kendi topraklarını ve geleceğini savunduğu için Kobani'yi yargılıyorlar. Birileri için Kobani kumpas davası olabilir ama bizim için özgürlüktür, direniştir. Kobani kumpas davasında kaybeden AKP-MHP-JİTEM ittifakı oldu. Kobani'de yaşamını yitiren gençler kazandı. Kobanili kadınlar kazandı" dedi. 

6-8 Ekim 2014 tarihlerindeki Kobani olayları nedeniyle eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu 108 sanığın yargılandığı Kobani davasında 83. duruşmada karar açıklandı. Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi, oybirliğiyle aldığı 130 sayfalık karar metninin özetini sanıkların ve avukatların yokluğunda okudu. 10 yıl önceki Kobani olaylarına ilişkin yargılanan sanıklara ağır cezalar veren mahkeme, 47 ayrı suçtan yargılanan yargılanan Selahattin Demirtaş'a toplam 42 yıl, Figen Yüksekdağ'a ise 30 yıl 3 ay hapis cezası verilmesine hükmetti.

İstanbul'da Kobani davası kararı protesto edildi. DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan da protestolara katıldı. 

Bakırhan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle: 

"Kobani direniştir, IŞİD barbarlığına karşı dünya haklarını koruyan ve IŞİD barbarlığını oraya gömen kadınların halkların ortak mücadelesidir. Gericiliğin kalesinde, kadınların yok sayıldığı o coğrafyada Kobani büyük bir devrimdir. 7 Ekim devrimi neyse Kobani de aynıdır. Onun için Kobani'yi yargılıyorlar. Kürt, Türk ve Alevi gençleri Kobani'de kendi topraklarını ve geleceğini savunduğu için Kobani'yi yargılıyorlar. Birileri için Kobani kumpas davası olabilir ama bizim için özgürlüktür, direniştir.

"JİTEM ittifakını göndereceğiz"

Şimdi sizlere soruyorum. Kobani'deki bu devrimci duruş gibi bizlerde sahada, meydanda birlikte onurlu duracak mıyız? Size kurban oluyorum, sizin 'evet' diyen dillerinize şükranlarımı sunuyorum. Kobani kumpas davasında kaybeden AKP-MHP-JİTEM ittifakı oldu. Kobani'de yaşamını yitiren gençler kazandı. Kobanili kadınlar kazandı. Bu JİTEM ittifakını göndereceğiz.

"Direnenler tarihin onurlu sayfalarında yerini alacak"

Çok iktidar gördük. Çok cumhurbaşkanı, başbakan gördük. Zulüm uygulayan çok iktidar geldi geçti. Hiçbirinin adını hatırlamıyoruz ama direnenlerin adını hatırlıyoruz. Direnenler tarihin onurlu sayfalarında yerini alacak. Direnenlere, mücadele edenlere, baş eğmeyenlere selam olsun."

Kobani davasında yüzlerce yıl ceza yağdı: Demirtaş'a 42 yıl, Yüksekdağ’a 30 yıl 3 ay ceza!

6-8 Ekim 2014 tarihlerindeki Kobani olayları nedeniyle eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu 108 sanığın yargılandığı Kobani davasında 83. duruşmada karar açıklandı. Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi, oybirliğiyle aldığı 130 sayfalık karar metninin özetini sanıkların ve avukatların yokluğunda okudu.

10 yıl önceki Kobani olaylarına ilişkin yargılanan sanıklara ağır cezalar veren mahkeme, 47 ayrı suçtan yargılanan yargılanan Selahattin Demirtaş'a toplam 42 yıl, Figen Yüksekdağ'a ise 30 yıl 3 ay hapis cezası verilmesine hükmetti.

Mahkeme, yargılanan 24 sanığa toplamda 407 yıl 7 ay hapis cezası verdi. Davada 5 tahliye, 12 beraat, 13 tutukluluğa devam kararı verilirken, firari 72 sanık hakkındaki dosya da ayrıldı. 

Karar duruşmasına katılmayan Demirtaş, son savunmasında “Vereceğiniz kararı yüzüme okumanıza fırsat vermeyeceğim. Kendinize okuyacaksınız” demişti.

TIKLAYIN - Kobani davasında karar: Demirtaş'a 42 yıl, Yüksekdağ’a 30 yıl 3 ay ceza! 

TIKLAYIN - Kobani Davası kararları: Kime ne kadar ceza verildi?

TIKLAYIN - Kobani kararına Külliye'den ilk yorum Mehmet Uçum'dan: Milli yargımızla ne kadar gurur duysak az

TIKLAYIN - Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel, 7,5 yıl sonra tahliye edildi: Bizim tahliyeye değil, özgürlüğe ve barışa ihtiyacımız var!

TIKLAYIN - Özgür Özel’den Kobani kararlarına ilişkin ilk açıklama: Kim ne derse desin bu davada bir hukuk yok!

TIKLAYIN - Kobani davasında beraat eden Ayhan Bilgen’den ilk açıklama: Tahliye ya da beraat alanları hedef haline getirmek nasıl bir psikoloji!

TIKLAYIN - Hatimoğulları'ndan "yumuşama" açıklaması: Böyle normalleşme olamaz

TIKLAYIN - Kobani kararına iktidar kanadından ilk yorum: "Hayırlı olsun"

TIKLAYIN - Kobani davası kararının ardından DEM Parti'den açıklama: Bu karar IŞİD lehine verilmiştir; İstiklal Mahkemeleri'nin ruhu hortladı

TIKLAYIN - Barolardan Kobani kararına tepki: Türkiye'de yargı bizatihi siyasi hesaplaşmanın tarafı haline gelmiştir

TIKLAYIN - Kobani davasının eski avukatı Bozan, kararı değerlendirdi: Karar sarayın; tercihini, IŞİD çetelerinden, İŞID barbarlığından yana yaptı

TIKLAYIN - Kobani kararının ardından valiliklerden peş peşe yasaklama kararları geldi

TIKLAYIN - Kılıçdaroğlu'ndan Kobani kararlarına tepki: Adalet terazisi bugün bir kez daha kırıldı

TIKLAYIN - Kobani kararlarına CHP'den tepkiler: Kobani davasında çıkan kararlar AKP’nin siyasi intikamı

TIKLAYIN - Kobani davası kararlarına tepki yağdı: "AKP ve normalleşme sözcüklerinin birbirine mesafesini göstermesi bakımından 'tarihi'"

TIKLAYIN - Kobani davasında 10 yıl hapis cezası verilen Ahmet Türk: Demirtaş'ı hedef haline getirdiler, bunu bir intikam davasına dönüştürdüler