Kültür-Sanat

‘İstanbul’da Herkes Nasıl?’ performansı tekrar Beyoğlu’ndaki Yapı Kredi Kültür Sanat’ta

01 Ağustos 2022 14:49

T24 Kültür Sanat

Haziran ayında Yapı Kredi Kültür Sanat'ta yapılan ‘İstanbul’da Herkes Nasıl? Dans performansı yoğun istek üzerine tekrar sahneleniyor.

4, 5, 6 Ağustos tarihlerinde saat 19.30’da yapılacak olan performans, Çıplak Ayaklar Kumpanyası dansçıları tarafından Yapı Kredi Kültür Sanat'ta süren "Memento İstanbul - Hristoff Aile Arşivi" sergisinden yola çıkılarak hazırlandı.

TIKLAYIN: Bedri Rahmi, İbrahim Çallı ve daha fazlasıyla Hristoff Ailesi: Memento İstanbul

Performansın tanıtım bülteninde yer alan ifadeler şöyle:

“Kendi yaşamlarında İstanbullu olmanın farklı boyutlarını tecrübe eden üç dansçı, Bulgar kökenli üç kuşak sanatçı bir ailenin İstanbul'la bağına odaklanan sergiyle “İstanbullu olmak” üzerinden diyalog kuruyorlar. “İstanbullu olma"yı anlamaya çalışıyorlar. Hafızanın saklayan, muhafaza eden, unutan ve hatırlayan doğasında bedenler nasıl etkilenir, diye soruyorlar: Bedenler, kaybolmakta olanla, yitirilenle ne yapar? Sanatçılar serginin tasarımını, mekânın düzenlenişini ve sergi boyunca ortaya çıkan temaları performansın ve hareketin canlılığıyla boyutlandırıyorlar. Sergi mekânında gerçekleşecek olan performans, seyirciyi sergiye, hafıza ve beden ilişkisinin açtığı pencereden bakmaya davet ediyor.”

Konsept: Melih Kıraç

Performans: Leyla Postacıoğlu, Melih Kıraç, Mihran Tomasyan

Kostüm: Hilal Polat

Ses tasarımı: Berke Can Özcan

Proje asistanı: Ekin Önce