Ekonomi

İş Bankası da kredi ödemelerini erteledi

Kamu bankaları da kredi ödemelerini ertelediğini duyurmuştu

23 Mart 2020 12:24

Kamu bankalarının ardından İş Bankası da yeni tip Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle kredi ve taksit ödemelerini ertlediğini duyurdu.

İş Bankası'ndan yağılan açıklamada, "Salgın sebebiyle mali bünyesi olumsuz etkilenen başta turizm, lojistik, AVM, perakende sektörleri olmak üzere sektör ayrımı olmaksızın her bir ihtiyaç, vaka bazında değerlendirilerek ödemesiz dönem dahil gerekli tüm destek verilecek .KOBİ'lerimizin ve mikro işletmelerin, tabana yaygın yararlanmasını teminen, salgın öncesi girdiği ticari yükümlülüklerinin yerine getirilebilmesi amacıyla mevcut limitlerle desteklenmesi ve gerekirse ilave limit için de azami çaba gösterilecektir." ifadesi kullanıldı.

TIKLAYIN | Kamu bankaları kredi ödemelerini erteledi

TIKLAYIN | Bakan Albayrak: Kamu bankalarının adımlarına özel bankaların da eşlik edeceğine inanıyorum 

Bankadan yapılan açıklamalarda şunlar kaydedildi:

Maaş anlaşmalı olsun olmasın Banka müşterilerinin önümüzdeki 3 aya ait maaş ödemelerini herhangi bir istihdam azaltımı yapmamaları kaydıyla gerekirse ilave limit tahsisi suretiyle ödenmesine katkı sağlanacak.Dijital kanallar üzerinden yapılacak EFT/havale işlemlerinden 30 Nisan'a kadar (karttan karta havale dahil) hiçbir Banka müşterisinden ücret alınmayacaktır.

Sağlık ve gıda başta olmak üzere, müşterilerimizin alışveriş anında ihtiyaç duyması halinde kredi kartı limitlerinde artırıma gidilecek. POS ve ÖKC ücretleri 3 ay boyunca ötelenecek. Bireysel müşterilere; tüketici kredisi, kredi kartı ve ek hesap ödemelerini 3 ay boyunca öteleme imkanı getirilecek.