Bilim / Teknoloji

Instagram 'artırılmış gerçeklik' filtrelerini kaldırma kararı aldı

Filtrelerin üretimini yapan Spark AR firması, güzellik algısını şekillendirmesi sebebiyle mevcut politikalarını değiştirecek

23 Ekim 2019 18:41

Instagram, estetik ameliyatlı gibi gösteren 'artırılmış gerçeklik' filtreleriin kaldırabileceği açıkladı. Bu filtreleri yapan Spark AR platformu yaptığı paylaşımda "Kullanıcıları etkilediği için mevcut politikalarımızı gözden geçiriyoruz" dedi.

Gazete Duvar'ın haberine göre, Spark AR’a yöneltilen, ürettikleri artırılmış gerçeklik filtrelerinin sosyal medyada güzellik algısını şekillendirdiği ve bireyleri olumsuz yönde etkilediği suçlamalarının ardından Facebook’ta paylaşılan gönderide “Spark AR filtrelerinin olumlu bir deneyim olmasını istiyoruz ve bireylerin ‘iyiliğiyle’ ilgili mevcut politikalarımızı gözden geçiriyoruz” ifadeleri yer aldı.
 
Spark AR’ın aldığı bu karara Twitter’dan gelen tepkilerin olumlu olduğu öğrenildi. Çoğu kullanıcı, platformun aldığı bu kararı ‘sağlıklı’ olarak nitelendirirken, “Filtreler eğlenceli olabilir, ancak onlar olmadan aynada kendinize bakışınız olumsuz yönde etkilenebilir” gibi ifadelerin de bulunduğu paylaşımlar sosyal medyada yer aldı. Spark AR’ın verilerine göre, geçen yıldan beri en az 1 miyar kişi artırılmış gerçeklik filtrelerini kullandı.

Ağustos 2018’de yayımlanan JANA Facial Plastic Surgery dergisindeki bir araştırmada, sosyal medya uygulamalarındaki filtrelerin “Snapchat dismorfisi/algı bozukluğu” isimli bir hadiseye sebep olduğu ifade edildi. Boston Üniversitesi Kozmetik ve Lazer Merkezi direktörü Dr. Neelan Vashi ‘insanların, filtrelerdeki versiyonlarına dönüşmek için ameliyat olmak istediklerini’ dile getirdi. Vashi “Bu filtereleri kullanarak çekilen fotoğraflar, ‘beden dismorfik bozukluğu’ olan insanları olumsuz yönde etkileyebilir. Çünkü insanlar, bu yaratılan güzellik algısını içselleştirmeye daha meyillidir” ifadelerini kullandı.Dünyada ve Türkiye'de günün gelişmeleri T24 haber bülteni Manşet'te: