Kültür-Sanat

Hayvanlar hakkında, hayvanların zarafeti eşliğinde, hayvanlarımız rehberliğinde bir konser

"Pek çok soruya hayvanların zarafeti eşliğinde hayvanlarımız rehberliğinde yanıt arayacağız"

24 Eylül 2019 22:04

Sanatatak, 14 Aralık 2018 tarihinde Neşet Ertaş şarkılarından ilhamla 23 müzisyenin sahne aldığı farklı Neşet Edenler konserinden sonra bu kez ilhamını 16. İstanbul Bienali'nden alıyor. Bienalin kavramsal çerçevesi olarak açıklanan Yedinci Kıta: Tekillikler, Göçler ve Kültürel Yeniden Tanımlamalar'dan esinlenen Ayşegül Sönmez'in müzik küratörlüğündeki konser, Türkiye müziğindeki havyanlara adanıyor. Babylon'da 25 Eylül'de gerçekleşecek bir insan ve hayvan konserinin biletlerine şuradan ulaşabilirsiniz.

Konserin onur konuğu Yakuti köyünden Şaman geleneklerle şarkı söyleyen UUTAİ Olena. Ayşegül Sönmez, B-Inspired serisinin ikinci konseriyle ilgili şunları söyledi:

"Acaba 16. İstanbul Bieanali küratörü filozof Nicolas Bourriaud, bienalin kavramıyla ilgili Benjamin'den alıntıladığı "yitirilmiş" veya "alternatif" tarihlerin arkeolojilerine havyanlı şarkılarda rastlayabilir miyiz? Kültürümüze, ortak belleğimize ait türkülerimiz bize havyanlarla ilgili ne söyler? Antroposenik çağın havyanlı türküleri bu coğrafyayı ve insanını nasıl tarif eder? İşte bu ve bunun gibi pek çok soruya hayvanların zarafeti eşliğinde hayvanlarımız rehberliğinde yanıt arayacağız."

Konserde sahneye çıkacak sanatçılar şöyle:

UUTAİ Olena, Göksenin Blues Band, Volkan İncüvez, Güç Başar Gülle, Document1, Ağaçkakan, Kırkbinsinek, Deniz Türkali ve Debdebe.

 

Konserin afişi ise Yıldız Moran arşivinden. Türkiye'nin ilk kadın fotoğrafçısının, 1952 yılında Lizbon'da çektiği kare, insanın hayvanlar üzerinde kurduğu egemenliğe dair hem bir belge hem de hayvan haklarını savunan aktivist bir imge değerinde.