Sağlık

İlaç raporlarının süresi uzatıldı

16 Aralık 2022 15:46

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs salgını döneminde hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak için uygulamaya koyduğu sağlık raporlarını uzatma uygulamasının 30 Haziran 2023'e kadar uzatıldığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Sabahattin Aydın’ın imzasıyla dün yayımlanan genelgede, mevsim koşullarına bağlı olarak artan sağlık hizmeti ihtiyacı ve rapor yenileme taleplerine bağlı olarak sağlık hizmet sunucularında yaşanan yoğunluğun azaltılması amacıyla raporların geçerlilik süresinin 30 Haziran 2023'e kadar uzatıldığı belirtildi.

"Duyuru çok yerinde olmuştur"

TEİS Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan,  bugün yaptığı yazılı açıklamada, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) bir an önce harekete geçmesi gerektiğine işaret etti. Saydan, şunları kaydetti:

“Kurum tarafından, kronik hastalıklara sahip yaklaşık 30 milyon hasta ve 80 milyon tekil rapor süresinin yetkililer tarafından Medula sisteminde ivedilikle uzatılması uygun olacaktır. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan duyuru çok yerinde olmuştur. Çünkü bütün raporların aynı zamanda yenilenmesi hastanelerde büyük kalabalıklara neden olacak ve salgın hastalık riskini artıracaktı. Vatandaşlarımıza üzülerek bildirmek isteriz ki, SGK gerekli düzenlemeyi bir an önce yapmadığı takdirde süresi uzatılmış raporları ile bugünden itibaren eczanelerimizden bu tür ilaçlarını yeterli sayıda ve belki de hiç alamayacaklar. Hastalık ve ilaca ulaşım ise asla beklemez. Sendika olarak raporlu vatandaşlarımıza yaşanan bu durumun eczanelerimizden kaynaklanmadığını bildirmek istiyor ve SGK’nın gerekli düzenlemeyi yapmasını bekliyoruz.”