Kültür-Sanat

İKSV'den 'Hayalet Hikâyeleri: Mimarlığın Çuval Teorisi' sergisi için açık çağrı

Projenin küratörleri, Türkiye’deki hayalet binaların fotoğraf ya da videolarının yollanmasını istiyor

22 Aralık 2022 17:23

Koordinasyonunu İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın üstlendiği Venedik Bienali 18. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nun küratörleri Sevince Bayrak ve Oral Göktaş bir açık çağrı başlattı. Projeni küratörleri, herkese 'Türkiye’nin dört bir yanından terk edilmiş ya da artık kullanılmayan yapıları belgeleme' çağrısında bulundu. Böylece, hemen her kentte bulunan atıl yapılar, kolektif olarak belgelenecek ve mayıs ayında açılacak serginin bir parçası olacak.

Bu amaçla yapılan açık çağrıya yanıt vermek için Türkiye genelinde herhangi bir kentte, kullanılmayan yapıların fotoğraf ya da videoları Instagram üzerinden #hayaletavcıları2023 etiketiyle paylaşılabiliyor. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV); sergide yer alacak projenin belirlenmesi amacıyla bir açık çağrı yapmış ve Aslı Çiçek, Prof. Dr. Ayşen Savaş, Neyran Turan, Han Tümertekin ve Ertuğ Uçar’dan oluşan Seçici Kurul, açık çağrıya gelen toplam 24 proje arasından yaptığı değerlendirme sonucunda, küratörlüğünü Sevince Bayrak ve Oral Göktaş’ın üstlendiği 'Hayalet Hikâyeleri: Mimarlığın Çuval Teorisi' adlı projeyi, 20 Mayıs - 26 Kasım 2023 tarihleri arasında ziyarete açılacak Venedik Mimarlık Bienali Türkiye Pavyonu’nda sergilenmek üzere seçmişti.