Gündem

İddia: Kartal'da çöken bina olaydan iki gün önce sarsıldı

3 kişinin öldüğü, 5'i ağır 12 kişinin yaralandığı bilgisi paylaşıldı

07 Şubat 2019 09:48

Kartal'da stanbul Kartal'da Orhantepe mahallesi, Bankalar caddesindeki bir bina dün birden bire büyük bir gürültüyle çöktü. 3 kişinin yaşamını yitirdiği, 5'i yoğun bakımda olmak üzere 12 kişinin yaralandığı olaydan iki gün önce binanın sarsıntı yaşadığı iddia edildi.  Çöken binada kuzeninin evine misafir olarak geldiğini ve tanıklarının enkaz altında olduğunu söyleyen Berivan Tekgöz, "İki gün önce binanın sarsıldığını hissettim, bunu söyledim hatta" diye konuştu.

Cumhuriyet'ten Mehmet Kızmaz'ın haberine göre, yakınlarının hala enkaz altında olduğunu söyleyen Berivan Tekgöz, "İki gün önce binanın sarsıldığını hissettim bunu söyledim hatta" dedi. Binanın 6. katında kuzeni ve ailesinin oturduğunu ve enkazdan yara almadan kurtulduklarını belirten İlkkay Balçık da kuzeninin, binanın daha önce sarsıldığını söylediğini ifade etti.

Kurtarma çalışmaları sabah saatlerinde de devam ediyor. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya bugün yeni bir açıklama yaparak, "O binanın bodrumuna sayın bakanlarımızla birlikte girdik. O binanın bodrumundaki kolonlar, temellerde maalesef patlamalar var. Hemen yapılan enkaz arama kurtarma çalışmalarındaki görevli olan kardeşlerimizin ve çevre sakinlerinin sıkıntıya uğramaması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız lazer yöntemiyle o binanın anlık hareketini izlemeye başladı. Dolayısıyla sadece bundan iki saat önce çalışmalara 5 dakika ara verildi. Dolayısıyla o binanın hareketi, çalışmanın güven ortamında yapılması ve çevreye zararlı bir durum aksettirmemesi için devamlı takip ediyoruz. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Vefat eden 3 vatandaşımıza Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı, şehrimize ve Kartal ilçemize başsağlığı diliyoruz. Acımız büyük ama yaralı kurtarılan 12 vatandaşımız ki bunlardan 3 tanesi yoğun bakımda. Diğerlerinin şu an için genel durumları iy"i" ifadelerini kullandı. 

Öte yandan Yerlikaya, ölenlerin ve yaralıların isimlerini medyayla paylaşarak durumları hakkında bilgi verdi.

TIKLAYIN - Kartal'da çöken 8 katlı binada ölü sayısı 3'e yükseldi, kurtarma çalışmaları devam ediyor