Politika

Hürriyet yazarı Fırat: Türkiye ve BAE açısından ilişkilerde yeni bir dönem başlatmanın daha kârlı olduğu görüldü

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için Türkiye’ye gelmişti. Ziyaret kapsamında BAE'den Türkiye'ye doğrudan yatırımı artıracak anlaşmalar imzalanacağı belirtilmişti

25 Kasım 2021 11:27

Hürriyet yazarı Hande Fırat, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan ile görüşmesine olarak, iki ülke açısında da ilişkilerde yeni bir dönem başlatmanın daha kârlı görüldüğünü söyledi.
 
Fırat bugünkü köşe yazısında, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ilişkiyle ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:
 
"Salgın ve ekonomik sonuçları tüm bölgeyi etkiledi. Türkiye ekonomik açıdan ilişkilerini güçlendirme seçeneğinin daha öncelikli olduğunu gördü.

Kısacası iki ülke açısından da maliyet hesabı yapıldığında “ilişkilerde yeni bir dönem başlatmanın”, “nüfuz savaşını sürdürmekten” çok daha kârlı olduğu görüldü. Neredeyse bir yıl önce arka kapı diplomasi ile yeniden başlayan ilişkiler Cumhurbaşkanı ile Veliaht Prens’in görüşmesiyle başka bir boyuta kavuştu. Tabii ki bir sihirli değnek yok. Ancak yeni bir sayfanın açılmış olması, sıklaşacak temaslarla ve zamanla oluşacak yeni atmosferle farklı işbirliği alanlarını beraberinde getirecektir."