Gündem

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda üst yönetim değişti; Kültür Bakanlığı'nda Cemevi Başkanlığı'na, Soylu'nun danışmanı yerine yeni başkan atandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gece yarısı kararnamesiyle, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda üst yönetim değişti; Bakanlık'ta 9 genel müdürlük ile 5 başkanlığa yeni atama yapıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na ise 10 genel müdür ile 4 başkan atandı. Süleyman Soylu’nun bakanlık döneminden eski danışmanı Ali Arif Özzeybek’in başkanı olduğu Cemevi Başkanlığı'na ise Ali Rıza Özdemir atandı

07 Ekim 2023 00:30

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan kararnameyle, dört bakanlık ve Diyanet ile bazı kamu kurumlarına yeni atamalar yapıldı, bakanlıklarda üst yönetimler değişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda 9 genel müdürlük ile 5 başkanlığa yeni atama yapıldı; 7 ilin müftüsü değişti. Kararnamedeki dikkat çekici atama ise 2022 yılında kurulurken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Cumhuriyet tarihinin en önemli adımı” olarak nitelendirdiği Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’na yapılan atama oldu. Seçimden iki ay önce bütün atamaların durduğu kurumda, dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun eski danışmanı Ali Arif Özzeybek’in başkanlık yapıyordu. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, Özzeybek'in yerine yeni başkan arayışında olduğu iddia edilen kuruma, Erdoğan'ın imzasıyla Ali Rıza Özdemir başkan olarak atandı. Muharrem Eligül'ün Ayaş Kaymakamlığı'na atanmasından beri aylardır boş kalan Cemevi Başkan Yardımcılığı'na ise Esin Saykan atandı. 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameyle Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Adli Tıp Kurumu'na yeni atamalar yapıldı. Kararnameyle, 7 ilin müftüsü ve  Bingöl İl Milli Eğitim Müdürü değişirken, Elektrik Üretim A.Ş. ile Türkiye Taşkömürü Kurumu genel müdürlüklerine de atama yapıldı.  

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na atamalar

Üst yönetimin değiştiği Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda 9 genel müdürlük ile 5 başkanlığa yeni atama yapıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na ise 10 genel müdür ile 4 başkan atandı.

Kararnameyle, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda Kamu Malı Yönetim ve Dönüşüm Genel Müdürlüğü'ne Yakup Tekin, Başhukuk Müşaviri ve Muhakemat Genel Müdürlüğü'ne Hakan Güzel, Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü'ne Ömer Karademir, Borçlanma Genel Müdürlüğüne Yiğit Korkmaz Yaşar, Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü'ne Kerem Dönmez, Finansal Piyasalar ve Kambiyo Genel Müdürlüğüne Deniz Yılmaz, Ekonomik Programlar ve Araştırmalar Genel Müdürlüğü'ne Didem Bahar Özgün Yılmaz, Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğü'ne Mert Özarar, Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı'na Muhsin Atcı, Hazine Kontrolörleri Kurulu Başkanlığı'na Ahmet Tutal, Strateji Geliştirme Başkanlığı'na Mustafa Koç, Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Şinasi Candan ve Gelir İdaresi Başkanlığına Bekir Bayrakdar atandı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığına Bekir Emre Haykır atanırken, Türkiye Uzay Ajansı Başkanlığı'na Yusuf Kıraç; KOSGEB Başkanlığı'na ise Ahmet Serdar İbrahimcioğlu atandı.

Cemevi Başkanlığı'nda Soylu'nun eski danışmanın yerine yeni başkan

Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan kararnameye göre, Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı'na Ali Rıza Özdemir; Başkan Yardımcılığına ise Esin Saykan atandı. 

2022 yılı Kasım ayında kurulan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Cumhuriyet tarihinin en önemli adımı” olarak nitelendirdiği Alevi, Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nda, mart ayından beri atamalar durmuştu. Başkanlık ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında sorun yaşandığı iddia edilmişti.

TIKLAYIN - Atamalar durdu, Alevi dedesine "yasal tanım" önerildi: Erdoğan'ın "tarihi adımı" Cemevi Başkanlığı’nda neler oluyor?

Dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanı iken Alevi açılımı çalışmalarını yürüten Ali Arif Özzeybek’in başkan olarak atandığı Cemevi Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanı’na bağlı olarak çalışmaya başlamıştı. Bakanlık tarafından “yeni başkan” arayışları çerçevesinde bazı isimlerle görüşüldüğü iddia ediliyordu. Özzeybek’in başkanlığını yaptığı kurum başkan yardımcılığına atanan Ayaş Kaymakamı Muharrem Eligül ise 5 ay sonra bu görevini bırakarak, kaymakamlığa geri dönmüştü. 

Mart ayından beri başkan yardımcısı bulunmayan Cemevi Başkanlığı’na Rıza Özdemir; Başkan Yardımcılığına ise Esin Saykan atandı. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nda atamalar

İlker Murat Ar Sanayi Genel Müdürü, Abdullah Başar Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü, Mehmet Bozdemir Metroloji ve Sanayi Ürünleri Güvenliği Genel Müdürü, Hüseyin Cahit Büyükbaş Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürü, Alper Güzel Milli Teknoloji Genel Müdürü, Muhammet Bilal Macit Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürü, Ahmet Şimşek  Kalkınma Ajansları Genel Müdürü, Abdurrahman Aydın Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü,  Ahmet Halit Hatip Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü, Erol Ökten Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü oldu.

Necdet Sıtkı Yakupçebioğlu Strateji Geliştirme Başkanı,  Ahmet Serdar İbrahimcioğlu Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanı, Muhammed Zeki Durak Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı ve Yusuf Kıraç Türkiye Uzay Ajansı Başkanı oldu.

7 ilin müftüsü değişti

Kararnamede, Diyanet İl Başkanlığı'na bağlı 7 ilin de müftülüklerine yeni atamalar yapıldı. Buna göre, İzmir İl Müftülüğü'ne Afyonkarahisar İl Müftüsü Sinan Kazancı, Afyonkarahisar İl Müftülüğü'ne  Diyarbakır İl Müftüsü Lütfü İmamoğlu, Diyarbakır İl Müftülüğü'ne Ağrı İl Müftüsü Celal Büyük, Ağrı İl Müftülüğü'ne Necati Şafak, Kırşehir İl Müftülüğüne Kahramanmaraş İl Müftüsü Mustafa Tekin, Kahramanmaraş İl Müftülüğü'ne Abdurrahman Kotan ve Giresun İl Müftülüğüne Selçuk Kılıçbay atandı. 

Elektrik Üretim A.Ş. ve Türkiye Taşkömürü Kurumu'na atamalar

Kararnameyle, Adli Tıp Kurumuna 3 yeni atama yapıldı.

Görevden alınan Bingöl İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin'in yerine Mustafa Özel atandı. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğüne Cengiz Mete, Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne ise Zarife Seçer atandı.

Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğü'nde açık bulunan Yönetim Kurulu Üyeliği'ne Etem Çeker atanırken, Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü'nde açık bulunan Yönetim Kurulu üyeliklerine Fazlı Uncu ve Oktay Şahin atandı.