Gündem

Atamalar durdu, Alevi dedesine "yasal tanım" önerildi: Erdoğan'ın "tarihi adımı" Cemevi Başkanlığı’nda neler oluyor?

"Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir devlet bir inancı tanımlama yetkisini kendisinde görmez. Bu tamamen asimile etme çabasının göstergesidir"

22 Eylül 2023 18:12

2022 yılı Kasım ayında kurulan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Cumhuriyet tarihinin en önemli adımı” olarak nitelendirdiği Alevi, Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nda, kurulmasının üzerinden 10 ay geçmesine rağmen herhangi bir ilerleme kaydedilmedi. Mart ayından beri atamaların durduğu Başkanlık ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında sorun yaşandığı iddia edildi. Cemeevi Başkanlığı'nda yapılan bir toplantıda ise “Alevi dedesi” tanımının yasal olarak yapılması gerektiği dile getirildi.

Dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanı iken Alevi açılımı çalışmalarını yürüten Ali Arif Özzeybek’in başkan olarak atandığı Cemevi Başkanlığı ile “Alevi ve Bektaşilerin sorunlarının çözümünde resmi bir kurumla muhatap olması” hedeflenmişti. 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, başkanlığın kendilerine bağlanmayacağını sadece “ilişkili” kurum olacağını açıklamıştı. Ancak Başkanlık kurulduğunda Kültür ve Turizm Bakanı’na bağlı olarak çalışmaya başladı. Ancak seçimlerin ardından söz konusu sistem  değişti.

Cemevi Başkanlığı'nın çalışmaları ile Bakan Yardımcısı Serdar Çam üzerinden yürütülmeye başlandı.

Kurumun tabelası da Bakanlık talimatı ile değiştirildi. Cemevi Başkanlığı'nın tablesına “Kültür ve Turizm Bakanlığı” adı eklendi.

Başkan yardımcısı kaymakamlığa döndü, atamalar aylar önce durdu

Özzeybek’in başkan olarak atandığı Cemevi'nin başkan yardımcılığına ise Ayaş Kaymakamı Muharrem Eligül atandı. Ancak Eligül, 5 ay sonra bu görevini bırakarak, Ayaş Kaymakamlığı’na geri döndü.

Mart ayından beri bir başkan yardımcısı bulunmayan Cemevi Başkanlığı’nın 11 kişilik “Danışma Kurulu” da aylardır atanmıyor. Bu noktada Başkanlık ile çalışmalarının bağlı olduğu Bakanlık arasında uyumsuzluk olduğu ileri sürülüyor.

Cemevi Başkanlığı'na yalnızca 40 uzman atanırken, ek kadrosuna rağmen başka bir atama da yapılmıyor. İddiaya göre, kadro atamaları atama siyasi talepler nedeniyle durdu.

Başkan Özzeybek'in görevde kalıp kalmayacağı da belirsiz  

Alevi açılımını yöneten mevcut başkan Ali Arif Özzeybek’in de görevine devam edip etmeyeceği belirsizliğini koruyor. Bakanlık tarafından “yeni başkan” arayışları çerçevesinde bazı isimlerle görüşüldüğü iddia ediliyor.

Ancak bu arayışa Cumhurbaşkanlığı’nın nasıl yaklaşacağı bilinmiyor. İddiaya göre, kurumda yeniden atama süreci işletilebilir.

Tartışmalı toplantı: "Cemevlerine yönerge", Alevi dedesine ise "yasal tanım" önerisi

Bakan Yardımcısı Serdar Çam başkanlığında yapılan toplantıda ise tartışmalı öneriler getirildiği öne sürüldü. Buna göre Çam, cemevlerinin “yönergeyle” tanımlanmasını istedi. Toplantıda, “Alevi dedesi” tanımının da yasal olarak yapılması gerektiği üzerine de tartışma döndü. 

Başkanlık kurulurken “akademik çalışmalar yapılması”, “Alevi ve Bektaşilerle ortak çalışmalar yürütülmesi” gibi adımlar atılacağı belirtilmişti. Planlanan bazı sempozyumların da Bakanlık tarafından durdurulduğu belirtildi. Başkanlık sadece aydınlatma gideri faturalarının ödenmesi noktasında adım attı. Diğer birçok başlıkta ilerleme kaydedilmiyor.

Pir Sultan Abdal'dan Ateş: Devlet inancı tanımlama yetkisini kendisinde göremez, bu asimile çabası

"Yönerge" talebine ilişkin konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Sekreteri İsmail Ateş, “Ne Aleviliği ne inancımızı ne de kimliğimizi tanımlamaya kalkın. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir devlet bir inancı tanımlama yetkisini kendisinde görmez. Burada bunu yapmaya çalışanlara şunu soralım; Hanefi inancı tanımlanıyor mu, hayır. Referans Kuran-ı Kerim gösteriliyor, ‘Orada tanımlanmıştır’ deniyor. Bizim inancımıza gelince neden tanımlamalar yapma ihtiyacı duyuluyor. Bu tamamen asimile etme çabasının göstergesidir” dedi.