Bilim / Teknoloji

HAVELSAN Genel Müdürü'nden ortam dinlemelerine karşı öneriler

cep telefonlarının kamera ve mikrofon erişimlerinin devre dışı bırakılması gerektiğini söyledi

11 Şubat 2019 14:49

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, bazı mobil uygulamaların sözleşmelerinde ortamdan ses kaydı yapabileceğine ilişkin ifadelerin bulunduğunu belirterek, bu durumun önüne geçmek için cep telefonlarının kamera ve mikrofon erişimlerinin devre dışı bırakılması gerektiğini söyledi.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, akıllı cep telefonlarının ortamda konuşulanları düzenli olarak dinlediğine ilişkin çeşitli iddiaların olduğunu anımsatarak, söz konusu uygulamanın hedefli reklam oluşturma amacıyla yapıldığı yorumlarının bulunduğunu söyledi.

Kişilerin sohbet ortamlarında yaptıkları konuşmalara ilişkin reklamların, sosyal medya hesaplarına gelmesi üzerine "Biri bizi dinliyor" iddialarının gündeme geldiğine dikkati çeken Atalay, "Bazı mobil uygulamaların kullanıcı sözleşmelerinde 'ortamdan ses kaydı yapabileceği'ne ilişkin ifadeler bulunuyor. Bu konunun yasal olup olmadığına ilişkin çeşitli görüşler ve iddialar var" diye konuştu.

"Akıllı cihazlar tarafından dinlenildiği şüphesini akla getiriyor"

Şirketlerin, kişiselleştirilmiş reklamlar oluşturmak amacıyla web sitelerinde ve uygulamalarda etkinliğe katkıda bulunmak için giderek daha gelişmiş teknoloji kullandıklarına dikkati çeken Atalay, "Sosyal medyada gezinirken veya web sitesine bakarken, arkadaşınızla konuştuğunuz ögenin reklamını karşınızda bulunuyorsunuz. Bu durum mikrofonları açık olan akıllı cihazlar tarafından dinlenildiği şüphesini akla getiriyor" ifadesini kullandı.

"Kamera ve mikrofon erişimlerini kapatın"

Bu durumun önüne geçmek için akıllı cihazlara yüklenen uygulamaların kamera ve mikrofon erişimlerinin kapatılması gerektiğini vurgulayan Atalay, söz konusu cihazlarda kamera ve mikrofon erişimlerinin devre dışı bırakılmasıyla casus yazılımlar gibi zararlı yazılımlara karşı da belirli ölçüde korunmanın sağlanabileceğini bildirdi.