Çevre

Hatay'da orman yangını kontrol altına alındı: 15 hektar alan zarar gördü

21 Mayıs 2022 15:24

Hatay’ın Belen ilçesindeki ormanlık alanda bugün öğleden sonra çıkan yangın, kontrol altına alındı.

Edinilen bilgiye, Belen İlçesi Sarımazı Mahallesi'nin yüksek kesimlerindeki ormanlık alanda başlayan yangını, Orman Bölge Müdürlüğü ve Hatay Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından havadan ve karadan yapılan müdahaleler sonrası kısa sürede kontrol alındı.

Ekiplerin söndürme ve soğutma çalışmalarının sürdüğü bölgede yaklaşık 15 hektar alanın zarar gördüğü öğrenildi.

2 kişi gözaltına alındı 

Hatay Valiliği, Belen ilçesinde çıkan ve Hatay Orman Bölge Müdürlüğü ile Hatay Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından havadan ve karadan müdahaleler sonucu kontrol alınan yangınla ilgili açıklama yaptı.

Yangınla ilgili bazı sosyal medya kaynaklarında yer alan “Hatay Belen’de orman yangını! Halk PKK’nın çıkardığını düşünüyor” şeklindeki açıklamaların gerçeği yansıtmadığını ifade edilen Hatay Valiliği’nin yazılı açıklamasında, "Yapılan çalışmalar neticesinde bahse konu yangının ormanlık alanın yakınında bulunan bir restaurandın çalışanları tarafından, restauranda ait çöpleri bir yere biriktirerek yakmaları esnasında rüzgarın etkisiyle yangının sıçrayarak büyüdüğü ortaya çıkmış olup, olayla ilgili 2 kişi gözaltına alınarak konu ile ilgili tahkikat devam ettirilmektedir” denildi. (DHA)