Kültür-Sanat

HaberTürk yazarı Yılman: "Zeytin Ağacı” esasında tam bir skandal ürün!

02 Ekim 2022 14:51

HaberTürk yazarı Sevilay Yılman, Zeytin Ağacı dizisi ve İnsanlar İkiye Ayrılır filmini yorumladı. Yılman, "Zeytin Ağacı' esasında tam bir skandal ürün!" görüşünü savundu. 

Yılman yazısında, "Ve acı olan, aklı başında sandığımız bazıları, “Şahane, müthiş kurgu” bilmem ne diyerek bu skandalın daha çok izlenmesine çanak tutuyor!(İzlerken hop oturup hop kalkmıştım. Yemin ediyorum, yazarken iyice gerildim…) Bu arada dün bir arkadaşımla yazı öncesi konuşuyorduk. Kendisi spiritüel hayatla çok ilgilidir. Bu konuyu yazacağımı söyleyince… Öve öve bitiremedi diziyi ve o kadar kaptırmış ki kendini... Sonra da; “Fırat Tanış gerçek hayatta da bu işi yapıyormuş” dedi. Güleyim mi ağlayayım mı bilemedim. Evet… Fırat Tanış, “Zaman Bey” denilen üfürükçüyü çok iyi resmetmiş dizide ama şahsen üzüldüm çünkü son zamanlarda en beğendiğim aktörlerdendi kendisi. Keşke bu saçmalığa bulaşmasaydı hiç! Neyse… Allah’tan “İnsanlar İkiye Ayrılır” adlı film girdi yayına da…Kulüp’ten sonra; “Ohh be” dediğim ilk Türk yapımı oldu. Oyunculuklar harika ama asıl harika olan senaryo ve kurgu!Yazan ve yöneten Tunç Şahin’i gerçekten tebrik ediyorum. Aslında 2020 yapımı bir film ama Netflix yeni yayına soktu. Çok üzüldüm daha önce izlememiş olduğuma zira hakikaten de “Hayatın içinden” izler gibi izliyorsunuz filmi. Yani aslında belgesel gibi bir şey." ifadesini kullandı. 

Yılman şunları kaydetti:

"Çünkü film, bankalara kredi kartı ya da krediler dolayısıyla borç takanların borçlarını satın alıp, her ne pahasına olursa olsun tahsil etmeyi kendine misyon edinmiş şirketlerdeki işleyişi anlatıyor…

Kredi borcundan dolayı bu şirketin eline düşen Ceren (Pınar Deniz Ceren) üzerinden borçlu insanlardan tahsilat yapabilmek için nasıl bir kara düzen kurulduğu en çarpıcı şekilde gözler önüne seriliyor.

Tahsilat yaptıkça prim kazanan Duygu (Burcu Biricik) ve Bahadır (Ahmet Aras) arasındaki rekabet, borçludan tahsil için her yolu mubah kabul eden patronun aynı vicdansızlığı çalışanlarına şart koşması falan…

Çok çok güzel aktarılmış…

En etkileyen sahne, borçluyla müzakere sırasında klimanın sıcaklığının bile/isteye yüksek tutulması sahnesiydi.

Bin yıl düşünsem aklıma gelmez böyle bir yöntemle bir insanın dökülmesini, çözülmesini sağlama fikri..."