Gündem

Financial Times: İmamoğlu'nun siyasi talihi, bazen Erdoğan'ınkini andırıyor

"Erdoğan'ın adil olmayan bir şekilde yargılandığı algısı, 2002'de partisine seçim kazandırdı"

15 Aralık 2022 07:31

T24 Dış Haberler

Britanya'nın önde gelen finans gazetelerinden Financial Times, Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği  iddiasıyla 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası ve siyasi yasak kararı alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, "siyasi talihinin bazen AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ınkini andırdığını" ifade etti.

Financial Times, İmamoğlu'nun aldığı cezayla ilgili olarak hazırladığı haberinde başbakanlık koltuğuna oturmadan önce, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde Erdoğan'ın da siyasi yasak ve hapis cezası aldığını hatırlattı. 

Haberde, şöyle denildi:

"İmamoğlu'nun siyasi talihi bazen Erdoğan'ınkini andırıyor. Türkiye'nin lideri 1994'te İBB başkanı seçildikten sonra ülke genelinde ünlendi. Erdoğan, 1998'de okuduğu bir şiir nedeniyle 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği'  gerekçesiyle mahkûm edildi; görevden alındı, siyasi yasak getirildi ve 4 ay hapis yattı. Erdoğan'ın adil olmayan bir şekilde yargılandığı algısı, seçmeni harekete geçirdi ve dört yıl sonra İslamcı kökenli partisi kolaylıkla genel seçimi kazandı." 

Gazete, 2002 seçimlerinden kısa süre sonra Erdoğan'ın siyasi yasağının kaldırıldığına ve başbakanlık yolunun açıldığına dikkat çekti.

Ne olmuştu? 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 30 Ekim 2019'da Fransa'nın Strasburg kentinde düzenlenen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak katılmıştı.

İmamoğlu, kongrede yapmış olduğu konuşmada; seçim sürecinde kamu kaynaklarının iktidar lehine sınırsız bir şekilde kullanıldığını, seçim süresince toplumu bölen ve kutuplaştıran dil kullanıldığını, Cumhurbaşkanı ve kabine üyelerinin seçim yasaklarını dikkate almayan eylem ve uygulamalarını, devletin haber ajansı olan Anadolu Ajansı'nın seçim sonuçlarını manipüle etmek istediğini söylemişti.

İmamoğlu, iktidarın 31 Mart seçimini yönetmekle yetkili olan YSK kararı ile iptal ettirerek kazanmak istediğini savunmuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 4 Kasım 2019'da bir açıklama yaparak  kongrede yapmış olduğu konuşmasından dolayı İmamoğlu için "Avrupa Parlamentosu'na gidip, Türkiye’yi şikayet eden ahmağa söylüyorum; bunun bedelini bu millet sana ödetecek. Bu iş bu kadar bedava değil" demişti.

İmamoğlu, aynı gün (4 Kasım 2019) Soylu’nun bu sözlerinin hatırlatılması üzerine basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "31 Mart'ta seçimi iptal edenler ve dünyada, Avrupa' da onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan biten şeylere baktığımızda, tam da 31 Mart'ta seçimi iptal edenler ahmaktır, önce oraya bir odaklansın" ifadelerini kullanmıştı.

Bunun üzerine YSK Başkanlığı tarafından 15/11/2019 tarihli ihbar üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmış, ardından dava açılmıştı.

İddianamede, İmamoğlu'nun o dönem YSK Başkanı olan Sadi Güven ile 10 YSK üyesine yönelik zincirleme şekilde, "kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen hakaret" suçunu işlediği belirtilerek, 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Hakaret suçunu işlediği yönünde karar çıkması ve hapis cezası verilmesi durumunda İmamoğlu’nun siyasi yasaklı hale gelmesi söz konusu olacak. 

Mahkeme duruşmada tüm talepleri reddetti, savcı esas hakkındaki mütaalasını tekrarladı. 

TIKLAYIN | İmamoğlu’nun “YSK üyelerine hakaret” davası: Hâkim tüm talepleri reddetti, savcı, esas hakkındaki mütalaasını tekrar etti

TIKLAYIN | 15 soruda İmamoğlu hakkındaki ceza davası: Siyasi yasaklı hale gelecek mi?

TIKLAYIN |  İmamoğlu’nun hapis talebiyle yargılandığı dava hakkında neler biliniyor?