Politika

AKP ile Yeniden Refah iş birliğinde uzlaşamadı | Fatih Erbakan: İstanbul, Ankara ve İzmir'de kendi adaylarımızla seçime gireceğiz

Partinin İstanbul, İzmir ve Ankara adayları 10 Şubat'ta açıklanacak

03 Şubat 2024 14:39

AKP ile Yeniden Refah Partisi heyetlerinin, iki partinin 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde iş birliği yapmalarına yönelik müzakereler kapsamında yaptığı görüşmelerden uzlaşma çıkmadı. Yeniden Refah Genel Başkanı Fatih Erbakan, partisinin genel merkezinde yerel seçimlere yönelik ittifak kararını açıkladı. "Milletimiz ve teşkilatımız ittifak istemiyor" diyen Erbakan, " İttifak yapmıyoruz. İstanbul, Ankara ve İzmir'de kendi adaylarımızla seçime gireceğiz" dedi.

Yeniden Refah lideri Erbakan, partisinin genel merkezinde yerel seçimlere yönelik ittifak kararını açıkladı. Erbakan, "Cumhur İttifakı içinde yer almalarının asıl sebebinin ülkenin selameti olduğunu ve mutabakat metnini ortaya koyarak temel prensiplerinden ödün vermeden Cumhur ittifakı içinde yer aldıklarını" açıkladı.

Erbakan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milletimiz istemiyor"

"Müzakere sürecinde karşımıza 5 sebep çıktı. Bu seçimin 14 Mayıs'tan önemli bir farkı olduğunu gördük. Milletimiz bu seçimde ittifak yapmamızı istemiyor. 14 Mayıs'ta milletimiz fedakarlık yaparak ittifak istiyordu.

Bizim önceliğimiz milletimizin bizden beklentisidir. 14 Mayıs 2023 seçimlerinde milletimizin bizden beklentisi dikkate alarak Cumhur İttifakı içinde yer almıştık ancak bu seçimde millet, ittifakın içinde yer almamızı istemiyor.

"Teşkilatlarımız da ittifakın içinde yer almamızı istemiyordu"

İkinci sebep, teşkilatlarımız da ittifakın içinde yer almamızı istemiyordu. Bir önceki seçimde teşkilatların yüzde 60'ı istemiyordu, bu seçimde yüzde 95'i istemiyor. Üçüncüsü, biz bu seçimlere beka seçimi olarak bakmıyoruz. Dördüncü husus da 14 Mayıs'taki karşı blok bu seçimlere ittifak olarak girmiyor. Karşı blokta böyle bir kenetlenme yoksa burada da ittifak yapılması ciddi bir husus olarak görülmüyor.

"Adil bir teklif gelmedi"

Beşinci husus, AKP ile yapılan görüşmelerde AKP'nin bize adil tekliflerle gelmemiş olmasıdır. İyi niyetle bu görüşmeleri yaptık ancak adil ve dengeli bir taleple karşılaşmadık. Madem İstanbul ve Ankara'nın CHP zihniyetinden kurtarılmasını istiyoruz, o zaman muhataplarımızdan da bu yaklaşımı görmemiz lazımdı."

3 büyükşehirin adayları, 10 Şubat'ta açıklanacak

AKP ile yerel seçimlerde ittifak yapmamaya karar verdiklerini açıklayan Erbakan, "Ankara, İstanbul ve İzmir'de de kendi adaylarımızı çıkarmaya karar verdik. Bu üç şehirdeki adaylarımızı 10 Şubat'ta Ankara'da ilan edeceğiz" dedi. Erbakan, Cumhur İttifakı içinde yer almalarının asıl sebebinin ülkenin selameti olduğunu ve mutabakat metnini ortaya koyarak temel prensiplerinden ödün vermeden Cumhur İttifakı içinde yer aldıklarını söyledi.

Ekonomi ve bütçe eleştirisi

Kararını duyurmadan önce iktidara yönelik eleştirilerde de bulunan Erbakan, hem ekonomi hem de Gazze konusunda AKP hükümetine yüklendi. 14 Mayıs seçimleri öncesi AKP ile imzalanan protokol metninin uygulanmadığını vurgulayan Erbakan, "Bu mutabakat metni sayesinde ilkelerimizin arkasında durduk, başka bir talebimiz olmadı. Ancak üzülerek gördük ki 14 Mayıs için ortaya koyduğumuz mutabakat metininde yazanların tersi ortaya koyuldu. İşte 2024 bütçesi, emeklinin ve dar gelirlilerin içinde bulunduğu durum bunun en önemli göstergeleridir. Zam yağmurları da bunun başka bir göstergesi" şeklinde konuştu

"Miting yapmak dışında adım atmadılar"

İktidarın İsrail'e karşı hiçbir somut adım atmadığını da vurgulayan Erbakan, "İktidarın Gazze konusunda adım atmadığını da üzülerek görüyorum. İsrail Büyükelçisinin kovulması, Tel-Aviv'deki büyükelçimizin geri çekilmesi, ticari ilişkilerin durdurulması gibi adımlar atılmadı ve 30 bin insanımız göz göre göre katledildi. İktidarda bulunanlar miting yapmak dışında hiçbir adım atmamışlardır" ifadelerini kullandı.