Seçim 2024

Fatih Altaylı'dan Murat Kurum eleştirisi: AKP’nin elinde Kadir Topbaş benzeri tek kişi o vardı, keşke aday o olsaydı

Altaylı, Kurum'u Kılıçdaroğlu'na benzettiğini yazdı

26 Şubat 2024 11:12

Gazeteci Fatih Altaylı, Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Murat Kurum'u eleştirerek, "Ben başından beri AKP’nin adayı Ergün Turan olmalıydı dedim hep" dedi. 

CHP'nin İBB Başkan adayı Ekrem İmamoğlu'yla girdiği "davet" polemiğine değinen Altaylı, "AKP’nin adayı Ergün Turan olmalıydı dedim hep." görüşünü savundu.

Altaylı'nın yazısından ilgili bölüm şöyle: 

"Kusura bakmasın ama Murat Kurum’un tadı ya da lezzeti yok, rengi de var diyemem, kokusu da. Baktığınız zaman gördüğünüz, aklınızda kalan, size bir kimlik mesajı veren bir tavrı yok. Ne iyi ne kötü…

Bu hali ile ben Murat Kurum’u siyasetçi olarak kime benzetiyorum biliyor musunuz? Yanlış anlamayın ama Kemal Kılıçdaroğlu’na. Onun da, özellikle siyasi hayatının ilk döneminde, renksiz, kokusuz, tavırsız bir hali vardı. Tepkisizdi, sahte tepkiler gösterir ama pek yakıştıramazdı. Zannederim, uzun süre bürokrasi içinde kalınca, biraz böyleleşiyordu insanlar. Tabii yine de aralarında çok önemli bir fark vardı. Kılıçdaroğlu eski Türkiye’nin bürokratıydı, Murat Kurum ise yeni Türkiye’nin.

Birinin bağlılığı devlete idi, diğerininki ise kişiye. Davetiyeyi İmamoğlu’na gönderdiği anlaşılan Ergün Turan’a dönersek. Ben başından beri AKP’nin adayı Ergün Turan olmalıydı dedim hep. Nedenini şimdi anlamışsınızdır. AKP’nin elinde Kadir Topbaş benzeri tek kişi o vardı. Keşke aday o olsaydı."

Yazının tamamını okumak için tıklayın 

Ne olmuştu? 

AKP İBB Başkan Adayı Murat Kurum, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun "İlk kez; Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistemler açılışına Ulaştırma Bakanı tarafından davet edildim" açıklamasına işaret ederek, "Ben dün Altyapı ve Ulaştırma Bakanımızla beraberdim. Kendisine herhangi bir davet yapılmamış. Ekrem Bey’e tavsiyemiz, davet edilmediği metro açılışına gideceğine gelip Sancaktepe’de hafriyat döktüğü metronun ihalesini yapsın" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhur İttifakı'nın İstanbul adayı Murat Kurum'un "Ulaştırma Bakanı'na sordum, İmamoğlu açılışa davet edilmedi' açıklamasına yanıt verdi. Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan'ın davet mailini ekranda gösteren İmamoğlu, "Bu acemi adaya bunu postayla yollayacağım. Utanır mı bilmem!" ifadelerini kullandı.

TIKLAYIN - İmamoğlu'ndan Murat Kurum'a belgeli yanıt: Bu acemi adaya bunu postayla yollayacağım, utanır mı bilmem

TIKLAYIN - Murat Kurum: Ekrem Bey'e davet yapılmamış, davet edilmediği açılışa geleceğine hafriyat döktüğü metronun ihalesini yapsın

TIKLAYIN - Fatih Belediye Başkanı Turan: Ekrem Bey, Murat Bey'i döveceğini zannediyor; doğrudur polemik üzerinden dövebilir