Medya

Faruk Bildirici'den Cumhuriyet'e editoryal eleştiri: Çocuklara tecavüz sanıklarının isim ve yüzleri gizlenir mi?

06 Eylül 2019 10:13

Medya ombudsmanı ve CHP RTÜK üyesi Faruk Bildirici geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet gazetesinde “Kuran kursunda öğrencilere istismar” başlıklı haberi gazetecilik etik ilkeleri ve editoryal açıdan değerlendirdiği bir yazı kaleme aldı. Bildirici haberde faillerin soy isimlerinin gizlenmesi ve yüzlerinin flulaştırılmasını eleştirerek "Gazetecilik açısından doğrusu, yargılanan bu kişilerin isim ve soyadlarının açıkça yazılması ama haberlerin sanıkları peşin suçlu gibi göstermeden dengeli bir dille onların da savunmalarına yer vererek yazılması" dedi. 

Bildirici "Cumhuriyet’in haberinde üç sanıktan söz ediliyordu ama ilk sayfada ve haberde bu sanıkların soyadları kodlanmış; fotoğrafta da yüzleri flulaştırılmıştı" derken "Elbette 'yargı kararı ile kesinleşmedikçe şüpheli ya da sanık suçlu ilan edilmemelidir'; 'masumiyet ilkesi' bütün soruşturma ve yargılama haberlerinde titizlikle uygulanmalı" ifadelerini kullandı.

Bildirici haberde tecavüz değil de cinsel istismar kavramının kullanılmasını da eleştirerek şöyle yazdı:

"Haberde 'cinsel istismar' denilmesi yanlış değil. Fakat mağdur çocukların haberde yer alan ifadeleri, sanıkların bu çocuklara defalarca tecavüz ettiği yönünde. İddianamede de suçlama 'zincirleme cinsel saldırı' olarak ifade ediliyor. Durum böyle olunca genelleme yoluna gidip 'istismar' sözcüğünü kullanmak gerçeğin olduğu gibi yansıtılmasını önlüyor. Dahası suçu hafifletiyor. Hem neden tecavüze tecavüz demiyoruz ki?"


Faruk Bildirici’nin yazısının tamamını, farukbildirici.com adresindeki kişisel internet sitesini ziyaret ederek okuyabilirsiniz.