Kültür-Sanat

Famelog Academy senaryo yazarlığı atölyesi, Beykoz Kundura'da başlıyor!

Senaryo Yazarlığı Atölyesi, hayat hikâyesine yakından bakıp onu yaratıcılıkla destekleyerek dönüştürmek isteyen herkese açık

12 Şubat 2019 19:55

Beykoz Kundura Film Platoları’nda yer alan sanat ve oyunculuk akademisi Famelog Academy; Aşk-ı Memnu’dan Vatanım Sensin’e, Yaprak Dökümü’nden Karadayı’ya çok sayıda unutulmaz dizinin ekiplerinde yer alan deneyimli senarist ve senaryo danışmanı Işıl Sönmez ile Senaryo Yazarlığı Atölyesi düzenliyor. 16 Şubat’ta başlayacak olan Senaryo Yazarlığı Atölyesi; hikâye ve proje geliştirmek, hayat hikâyesinden esinlenerek özgün projeler doğurmak, hayat hikâyesine yakından bakıp onu yaratıcılıkla destekleyerek dönüştürmek isteyen herkese açık.

Türkiye’nin en önemli, tarihi ve artistik platosu olan Beykoz Kundura’da yer alan Famelog Academy, öğrencilerini profesyonel hayata hazırlayan eğitimlerine bir yenisini daha ekliyor. Famelog Academy’nin düzenlediği Senaryo Yazarlığı Atölyesi, 16 Şubat 2019 Cumartesi günü başlayacak. Eğitmenliğini, ekranlara damga vuran birçok dizinin ekiplerinde yer alan senarist ve senaryo danışmanı Işıl Sönmez’in üstlendiği atölye, Cumartesi günleri 11.00–15.00 saatleri arasında gerçekleşecek. Toplam 12 hafta sürecek olan Senaryo Yazarlığı Atölyesi, 17 yaş ve üstü katılımcılara açık.

Senaryo yazarlığı bir hikâye anlatıcılığıdır ve başarılı projeler yazarın otantikliğinden, özünden beslenir. Yazarın hissettikleri, karakterin o anda hikâyede hissettikleriyle paralel ilerleyebilirse ortaya çıkan yazara “özel” bir metin olur. Senaryo Yazarlığı Atölyesi katılımcıların yaratıcılığını uyandırıp fikir ve hikâyelerini tek tek ortaya çıkarmayı, yazı egzersizleriyle ‘yazar’ olarak iç seslerini bulmalarını, hikâyelere kendi hayat hikâyelerinin penceresinden bakmalarını hedefliyor. Öğrenciler logline, outline, sinopsis yazımlarını örneklerle öğrenecekleri ve hikâyelerini akış teknikleriyle zenginleştirebilecekleri programda son olarak bir projenin nasıl değerlendirileceğini tecrübe edecekler. Sürpriz konuklara da ev sahipliği yapacak olan Senaryo Yazarlığı Atölyesi katılımcılarına, sektörün kalbinin ritmini dinleyerek projelere en doğru şekilde yön verme imkânı sunacak. Atölye sonunda uygun formatlarda hazırlanmış projeler Famelog Academy Proje Okurları tarafından değerlendirilecek ve projenin olgunlaşması için yollar açılacak. 

Bedende farklı kalıplar içinde kalmanın, yazma deneyimine pozitif etkilerini yaşayabilmek amacıyla Senaryo Yazarlığı Atölyesi kapsamında 1 saat Hatha Yoga prensipleri çerçevesinde fiziksel uygulamalar da yapılacak.

Ayrıntılı bilgi için Famelog Academy'nin Instagram ve Twitter hesaplarını takip ediniz.

Famelog Academy hakkında

Usta yönetmen Ömer Faruk Sorak’ın ve ödüllü cast direktörü Harika Uygur’un mentörlük ettiği Famelog Academy, oyunculuktan senaryo yazarlığına, sanat yönetmenliğinden fotoğrafçılığa birçok alanda uzun süreli eğitimler ve atölye çalışmaları düzenliyor. Öğrencilere benzersiz bir ortamda eğitim alma fırsatı sunan akademi, gerek Türkiye’de gerekse global düzeyde medya, eğlence ve sanat alanlarında standartları yükseltmeyi hedefliyor.