Gündem

Fahrettin Altun: Dayanışma kampanyası gönüllülük esasına dayalı; manipülatif haberlerle karalanmaya çalışılıyor

01 Nisan 2020 13:09

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Koronavirüs'e karşı 'Biz Bize Yeteriz Türkiyem" sloganıyla başlatılan bağış kampanyası hakkında medyada yer alan haberlerin bazılarının manipülatif olduğunu ve kampanyanın karalanmaya çalışıldığını söyledi. Kampanyanın tamamen gönüllülük esasına dayandığını belirten Altun, kamu kurumlarında personellerin maaşından kesinti yapılmasının tasvip edilmeyeceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başlattığı bağış kampanyasının ardından BOTAŞ ve Yargıtay'da çalışanların kampanyaya katılım göstermesi yönünde duyurular yapılmıştı. Ayrıca bazı okullarda öğretmen ve yöneticilerden yaptıkları bağışların dekontları istenmişti.

Konu hakkında açıklama yapan Fahrettin Altun, kısa sürede büyük destek gören kampanyanın bazı odaklar tarafından hedef alınarak hükûmete yönelik haksız ithamların gündeme getirildiğini ifade etti. Altun'un yazılı açıklaması şu şekilde:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ve öncülüğünde başlatılan Millî Dayanışma  Kampanyası, Koronavirüs'e karşı verilen mücadelede Milletimizin dayanışmasını güçlendirmeyi ve bu süreçte alınan tedbirler dolayısıyla mağduriyet yaşayabilecek insanımızın ihtiyaçlarının daha etkin bir şekilde karşılayabilmesini koordine etmeyi amaçlamaktadır. 

“Biz Bize Yeteriz Türkiyem” sloganıyla başlatılan bu kampanya devletimizin, milletimizin dayanışma talebine cevap vermesiyle ortaya çıkmıştır. 

Koronavirüs salgını ortaya çıktıktan ve ülkemiz sınırları içine girdikten sonra birçok hayırsever vatandaşımız hükümetimize başvurmuş, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza, en doğru, en hızlı ve en adil şekilde yardım etmelerinin nasıl mümkün olabileceğini öğrenmek istemiştir.
Bu taleplerin yoğunluğu karşısında sayın Cumhurbaşkanımız en doğru adımın kapsamlı bir milli dayanışma kampanyası başlatmak olacağını düşünmüş ve bizzat kendisi 7 maaşını vakfederek bu kampanyayı başlatmıştır.

Kampanya kısa sürede büyük yankı bulmuş, yurt içinde ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızdan büyük bir destek almış ve Türk Milleti'nin hayırseverliğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Bununla birlikte Millî Dayanışma Kampanyası'nın bazı odaklarca hedefe konulduğunu, kampanya üzerinden hükümetimize, devletimize yönelik haksız ithamların gündeme getirildiğini de üzülerek müşahede etmekteyiz. Medyada yer alan bazı manipülatif haberler üzerinden kampanyanın karalanmaya çalışılmasını şiddetle reddediyoruz.

Unutulmamalıdır ki, Millî Dayanışma Kampanyası tamamen gönüllülük esasına dayalı bir kampanyadır. Bu anlamda kamudaki hiçbir kurum ya da kuruluşun, kampanyaya destek amacıyla çalışanlarının maaşlarından kesinti yapması düşünülemez. Böyle bir yöntem hiçbir surette tasvip edilemez. 

Koronavirüs'le mücadelemize büyük güç katacak, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın eksiklerinin giderilmesini kolaylaştıracak bu kampanyaya destek olan her bir vatandaşımıza şükranlarımızı sunuyoruz. İnanıyoruz ki bu sıkıntılı günleri en kısa zamanda geride bırakacağız. Ve geriye dönüp baktığımızda aziz milletimizin ortaya koyduğu birlik, beraberlik ve dayanışmayı gurur duyarak hatırlayacağız."