Sosyal Güvenlik

Eskişehir'de ödenmeyen ücretleri için eylem yapan metal işçileri gözaltına alındı

Ankara'ya yürüyüşleri jandarma tarafından engellenen işçiler oturma eylemine devam ediyor

07 Kasım 2019 16:20

Fabrikalarının kapanmaması ve ödenmeyen ücretlerinin yatırılması talebiyle eylem yapan Birleşik Metal-İş üyesi Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makina çalışanı 5 işçi, eylem yaptıkları fabrika içinde polis gözaltına tarafından alındı. Öte yandan Ankara’ya yürüyen işçilerin jandarma tarafından önü kesildi. İstanbul TMSF önünde yapılan oturma eylemi ise taleplerin karşılanacağı sözü üzerine sona erdi. İşçiler, Zeytinoğlu Holding patronu Yavuz Zeytinoğlu’nun villasının önünde de eyleme başladı.

Evrensel'in haberine göre Eskişehir’de bulunan ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulan Zeytinoğlu Grubu'na ait Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makina işçilerinin eylemleri sürüyor.

Yürüyüşleri engellenen işçiler oturma eylemine başladı

5 aydır ücretlerini alamayan ve tazminatları ödenmeden işten çıkarılan 500 işçinin bir bölümünün Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ile birlikte Ankara'ya yaptıkları yürüyüş jandarma tarafından engellendi. İşçiler, oturma eylemine bulundukları yerde devam ediyor.

Fabrika için eylem yapan 15 işçi gözaltına alındı

Öte yandan fabrika içinde direnişe başlayan işçilerden 5'i polis tarafından gözaltına alındı. Vinçlere çıkan işçilerin eylemleri ise sürüyor.

Birleşik Metal-İş Eskişehir Şube Başkanı Ahmet Arı, fabrikadaki eylemin devam ettiğini söyledi. Arı, işçiler maaşlarını ve tazminatlarını alana kadar mücadelelerine devam edeceklerini vurguladı.

Taleplerin karşılanacağı sözü

Eylemlerin bir diğer merkezi ise İstanbul TMSF önüydü. Şişli’de bulunan TMSF önünde basın açıklaması gerçekleştiren işçilere DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da destek verdi.

İşçilerin tüm haklarının yok sayılarak işten çıkarıldığını dile getiren Çerkezoğlu, iktidarı şu sözlerle eleştirdi:

“Yıllardır bize ait olan, işçi sınıfın birikimleriyle işsiz işçiye ait olan işsizlik fonundaki paraları karşılıksız kredi olarak batık bankalara verdiniz. Teşvikler adı altında işverenlere, patronlara akıttınız. Şimdi de her türlü yolu yöntemi arayarak, krizden çıkmak, krizden patronları daha da karlı çıkarmak için ülkenin elindeki tüm değerleri işverenlere, patronlara, bankalara akıtıyorsunuz ama sıra işçinin alacağına geldiğinde ne hikmetse eliniz kolunuz bağlanıyor.”

Açıklamanın ardından TMSF önünde oturma eylemi başlatan işçiler, “Yetkililerle görüşmeden, bu meseleyi çözmeden buradan ayrılmayacağız" dedi.

Oturma eylemin üzerine TMSF yetkilileri, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, işçi temsilcileri Kemal Kabay ve Tuncay Alagöz ile görüştü. Yaklaşık 30 dakika süren görüşmenin ardından açıklama yapan Çerkezoğlu, TMSF’nin, bu üç fabrika üzerinde koruma kararı olduğunu aktardı. Çerkezoğlu, “Biz bu koruma kararının kaldırılmasını talep ettik. Bundan sonraki süreçte de işçi arkadaşlarımızın alacaklarının bir an önce ödenmesi konusunda üzerlerine düşeni, sorumluluklarını yerine getirmelerini ifade ettik” dedi. Çerkezoğlu’nun aktardığına göre TMSF Başkanı, bu şirketler üzerindeki koruma kararını hemen kaldırabileceklerini söyledi.

Görüşme detaylarını dinleyen işçiler, “Şimdilik buradan ayrılıyoruz, eylemimizi bitiriyoruz ancak taleplerimiz yerine getirilmezse daha güçlü bir şekilde burada olacağız” dedi.

Patronun villasının önünde eylem

İşçiler, Zeytinoğlu Holding patronu Yavuz Zeytinoğlu’nun İstanbul Kısıklı'daki villasının önünde de eyleme başladı.

Önceki gün Adnan Serdaroğlu’nun katılımıyla İŞKUR Eskişehir İl Müdürlüğü önünde açıklama yapan Birleşik Metal-İş, işçi alacaklarının Ücret Garanti Fonu’ndan karşılanması talebiyle başvuruda bulunmuştu