Sosyal Güvenlik

Erdoğan'ın açıkladığı 'prim teşviki' uygulamaya girmedi, sigorta bildirgelerini askıya alan iş dünyası kararname bekliyor

21 Şubat 2023 15:44

Bora Ekmekci*

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "1 Milyon İstihdam Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Programı"nın sunumu sırasında uzatılacağını duyurduğu "prim teşviki" henüz uygulamaya girmediği için çok sayıda işveren sigorta bildirgelerini onaylamayı bekletiyor.

İşverenlere; çalışan sayılarını arttırmalarını ve nitelikli personel istihdam etmelerini özendirmek amacıyla verilen sigorta prim teşvikleri, işverenleri rahatlatan ve daha fazla personel istihdam etmelerini sağlayan bir uygulamaydı. Bu teşviklerden en önemlisi de, 6111 sayılı teşvik ile, 7103 sayılı torba kanunla yürürlüğe giren teşviklerdi.

6111 sayılı kanunla yürürlüğe giren prim teşviki, 28 Aralık 2022 tarihinde, 32058 sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile 31 Aralık 2023 tarihine uzatılmıştı.

7103 sayılı teşvik kapsamında ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "1 Milyon İstihdam Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Programı"nda uzatılacağına ve yeni destekler geleceğine ilişkin duyuru yapmasına rağmen, henüz bir uzatma kararnamesi yayınlanmadı.

İşveren sendikalarının ve işverenlerin merakla beklediği 7103 sayılı teşvik kararnamesi henüz çıkmadığı için işverenler sigorta bildirgelerini onaylamaktan imtina etmektedirler. Çünkü geriye dönük düzenleme de artık mümkün olmadığı için, işverenler bu ayın bildirimlerinde 7103 teşviklerini kaçırmak istemiyorlar. Bu da bildirgelerin son günlere bırakılması ile birlikte sistem yoğunluğu yaşanma ihtimalini de birlikte getirmektedir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından sonra, 31/12/2022’de sonlanan teşviklerin uzatılması beklenirken, uzatılmaması durumunda teşviklerin üçte iki oranında azalması nedeniyle, kayıt dışı istihdamın artacağı veya istihdam sayısında azalma yaşanacağı öngörülmektedir.

* Proventus Danışmanlık