2022 Dünya Kupası

Emiliano Martinez, şampiyonluk kutlamalarına "Mbappe suratlı" oyuncak bebekle katıldı

Şampiyonluğun soyunma odasında kutlandığı sırada arkadaşlarından sessizlik isteyen Martinez, "Mbappe için 1 dakikalık saygı duruşu" demişti

21 Aralık 2022 08:42

Katar'da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası finalinde Fransa’yı yenerek dünya şampiyonu olan Arjantin Milli Takımı, binlerce kişi tarafından coşkuyla karşıladı. İki taraftar ise, milli takımın bulunduğu otobüsün içine atladı. Öte yandan Emiliano Martinez'in Kylian Mbappe göndermesi kutlamalara damga vurdu.

2022 Dünya Kupası'nda şampiyonluğa ulaşan Arjantin Milli Takımı ülkesine döndü. Lionel Messi ve arkadaşlarını başkent Buenos Aires'te binlerce kişi karşıladı. Ülkede coşkulu kutlamalar yapıldı.

Katar'da düzenlenen 2022 Dünya Kupası finalinde Fransa'yı 120 dakikası 3-3 biten müsabakada penaltılar sonucu 4-2 mağlup ederek 36 yıl sonra şampiyonluğa ulaşan Arjantin Milli Takımı, dün sabaha karşı ülkesine döndü.

Tangocuları taşıyan uçak, Ezeiza Havaalanı'na indi. Uçaktan ilk olarak elinde kupayla Lionel Messi ve Teknik Direktör Scaloni indi. Futbolcular ve teknik ekip, daha sonra kendilerini bekleyen üstü açık otobüse binerek havaalanından ayrıldı. Arjantin Milli Takımı'nı taşıyan otobüs, kutlamalar için Buenos Aires sokaklarını dolduran binlerce futbolseverlerin arasında ilerlemekte zorlandı.

1 milyonu aşkın kalabalık meydanı doldurdu

Arjantin Milli Takımı, başkent Buenos Aires’te binlerce kişi tarafından coşkuyla karşılandı. Tarihi Plaza de la Republica Meydanı’nı dolduran milyonu aşkın Arjantinli, Arjantin bayrakları sallayarak, marşlar söylediler.

Resmi tatil ilan edildi

Fransa maçının bitimiyle Buenos Aires Dikilitaşı Meydanı'nda toplanan Arjantinli taraftarların büyük coşkusu Pazartesi günü boyunca devam etti. Ülkede Pazartesi ve Salı günleri resmi tatil ilan edildi.

Otobüslü geçit töreni, kalabalık nedeniyle iptal edildi

Milli takımın, Buenos Aires çevresinde üstü açık otobüs ile yapması planlanan geçit töreni kalabalık nedeniyle yarıda kesildi. Milli takım oyuncuları helikopter ile başkent semalarında turladı. Devlet Başkanlığı Sözcüsü Gabriela Cerruti yaptığı açıklamada, "Dünya Şampiyonları, geçit töreni rotası üzerinde helikopterlerle uçuyor çünkü yerde devam etmek büyük sevinç patlaması nedeniyle imkansızdı" dedi.

Martinez'den Mbappe göndermesi

Arjantin Milli Takım kalecisi Emiliano Martinez, takım otobüsünde eğlendiği sırada Fransız yıldız Kylian Mbappe'nin fotoğrafının olduğu bir oyuncak bebeği kutlamalara katılan kabalık Arjantin taraftarlarına gösterdi. Martinez'in bu hareketi sosyal medyada çok konuşuldu.

Arjantinli kaleci, finalin ardından düzenlenen ödül törenindeki tepki çeken kutlamasının yanı sıra soyunma odasında yine Kylian Mbappe'ye göndermede bulunmuştu. Şampiyonluğun soyunma odasında kutlandığı sırada arkadaşlarından sessizlik isteyen Martinez, "Mbappe için 1 dakikalık saygı duruşu" demişti. Bu sözlerinin ardından Arjantinli şampiyon futbolcular kutlamalarına kaldığı yerden devam etmişti. (Hürriyet)