Eğitim

Eğitim Sen'den '2023 Vizyonu' tepkisi: MEB, imam hatip ile Anadolu liselerinin farkını ortadan kaldırmayı amaçlıyor

"MEB nasıl bir okul türüne tüm ortaöğretim programlarını açma onayı verir?"

01 Haziran 2019 09:08

“2023 Vizyonu” adı altında yeni lise modeli kapsamında imam hatipler fen ve sosyal, sanat, dil, uluslararası, spor ve hafız olmak üzere 6 çeşit haline getirilecek. “MEB nasıl bir okul türüne tüm ortaöğretim programlarını açma onayı verir?" diye soran Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, "Vizyon belgesine göre, İHL ile Anadolu liselerinin programları aynılaşacağından Anadolu liselerinin farkını ortadan kaldırılması amaçlanıyor” dedi. 

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre, geçen yıl değiştirilen lise giriş sisteminde merkezi sınavla öğrenci alanlar hariç tercih edilmeyen imam hatipler için MEB de çalışmalarını hızlandırdı. Dini eğitimin esas kılındığı liselerin “cazibe merkezi” haline getirilmesi ve tercih edilmesi için diğer lise modelleri imam hatipler için de kopyalandı. Din Öğretimi Genel Müdürlüğü çatısı altında “düz imam hatip”ler yerine farklı modellerle sunulacak imam hatip çeşitlerinin yaygınlaştırılması için özel çalışma başlatıldığı öğrenildi.

6 farklı modelde imam hatip

MEB’in 2023 vizyonu kapsamında “Fen ve sosyal bilimler programı uygulayan Anadolu imam hatip liseleri”, “Sanat programı uygulayan Anadolu imam hatip liseleri”, “Dil projesi uygulayan Anadolu imam hatip liseleri”, “Uluslararası anadolu imam hatip liseleri”, “Hafız öğrencilerin eğitim gördüğü Anadolu imam hatip liseleri”, “Spor programı uygulayan Anadolu imam hatip liseleri” adı altında, 6 farklı modelle imam hatiplerin sayılarının artırılması için adımlar attığı belirtildi. 

Tüm türlerde imam hatip

MEB’in yeni imam hatip hareketini değerlendiren Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “MEB ortaöğretim tasarımını Anadolu liseleri ile imam hatip okulları üzerinden planlayarak, imam hatip okullarına geçişi hızlandıran bir hattı hayata geçirmeye çalışıyor" dedi.