Çevre

Eğirdir'de 70 yıllık Kemik Hastalıkları Hastanesi'nin yıkılmasına halk tepkili: Canımız yandı

24 Aralık 2022 20:22

T24 Haber Merkezi

Isparta'nın Eğirdir ilçesinde bulunan Kemik Hastalıkları Hastanesi, yerine Jandarma Merkezi yapılması amacıyla yıkıldı. İyi Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, 70 yıllık hastanenin arazisinin Jandarma’ya verilmesini TBMM'ye taşıdı.

İYİ Partili Subaşı, Bakanlık kararı ile depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan Kemik Hastalıkları Hastanesi ile ortaya çıkan sorunu hakkında, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplandırması istemi ile soru önergesi verdi. Subaşı, TBMM'ye taşıdığı konuda Kemik Hastalıkları Hastanesinin neden güçlendirilmediğini sordu ve “30 dönümlük göl kıyısındaki arazinin bir bölümünün Jandarmaya tahsisini istemeyen halk buraya turizme destek verecek tesis ya da fakülte istiyor” dedi.

Soru önergesinde Tarihi Eğiridir Kemik Hastalıkları Hastanesinin 60’lı yıllardan bir yıl öncesine kadar Türkiye dışında Balkanlar ve Ortadoğu’dan gelen hastalara hizmet verdiğini hatırlatan Hasan Subaşı, “Eğirdir’in adı ile özdeşleşmiş 1000 yataklı bu muhteşem hastanenin yatak kapasitesi sonradan 600’e indirilmiş, tedavi ettiği hastalarla adı tarihe geçmiş tesis depreme dayanıksız hale geldiği gerekçesiyle bakanlık tarafından yıkımına karar verilmiştir. Eğirdirliler adeta övündükleri hastanelerini kaybetmenin üzüntüsünü yaşadılar” ifadelerini kullandı.

Yıkılan hastanenin yerine yapılması planlanan Jandarma Merkezi

"Göl kıyısındaki arazi çok kıymetli"

Eğirdir Gölü kenarındaki 30 dönümlük Yeni mahalle 2 pafta 14 ada 42 parseldeki arazide yeni ve modern bir hastane yapılmasını bekleyen Eğirdirlilerin görüşü bile alınmadan, 5 dönümünün Jandarma Genel Komutanlığına verilmesini eleştiren Subaşı, şöyle devam etti:

“Jandarmanın kent girişinde yeri vardı. Kırsala hizmet veren Jandarmanın göl kıyısında olmasının bir gereği yok. Eğirdir halkı bu araziye öncelikle modern bir hastane, yoksa son yıllarda turizmde önemli bir destinasyon haline gelen ilçelerine bu konuda bir tesis, o da olmazsa Süleyman Demirel Üniversitesine bağlı bir fakültenin yapılmasını istiyor. İlçe halkı için gerçekten önem taşıyan bu kararın uygulanması için bu alana yapılması planlanan Jandarma Hizmet binasından vaz geçilmelidir”

İyi Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı,

İyi Partili Subaşı, Sağlık Bakanı Koca'nın cevaplandırması üzerine verdiği önergedeki 3 soru şöyle:

1- Isparta Eğirdir ilçesinde yıkılan Kemik Hastalıkları Hastanesi’nin ilçenin Yeni mahalle 2 pafta 14 ada 42 ve diğer parsellerde ne tür bir yapılaşma düşünmektedir? Kemik Hastalıkları Hastanesi kapatılacak mıdır? Yeni binası yapılmış mıdır?

2-Şehir girişinde Jandarma hizmet binası varken, bu alan, hangi gerekçelerle ve ihtiyaçla Jandarma Genel Komutanlığına verilmiştir?

3Tarihi hastane binası yıkıldıktan sonra buraya yapılacak tesis ya da tesisler ilçe halkının, STK temsilcilerinin, kanaat önderlerinin ya da yerel yöneticilerinin görüşü alınmış mıdır?